ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017
Festival novog filma i videa / Festival of New Film and Video

Beograd / Belgrade, 13 – 17. decembar 2017.

PROGRAM:

13. 12. | Sreda | Wednesday 

15:00 | Mala sala | Small Theatre 

Retrospektiva / Retrospective ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2016  

Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival

Soft Power / Meko oružje, Elena Artemenko, Rusija, 2016, 10 min.

In, Over & Out / Ući, izaći i gotovo, Sebastian Brameshuber, Austrija / Francuska, 2015, 11 min.

More Dangerous Than a Thousand Rioters / Opasnija od hiljadu demonstranata, Kelly Gallagher, SAD, 2016, 6 min.

Raw material /Sirovi materijal, Jean-François Reverdy, Francuska, 2015, 26 min.

Schizophrenia / Šizofrenija, Yuri Muraoka, Japan, 2016, 10 min.

Nepoznate energije, neidentificirani osjećaji / Unknown energies, unidentifiable feelings, Dalibor Barić, Hrvatska, 2015, 40 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre 

Subverzija  u YU filmu / Subversion in Yugoslav Film

SUBVERZIJA U AMATERSKOM FILMU  1953-1973 / SUBVERSION IN AMATEUR FILMS 1953-1973

Uvodna reč / Introduction by Slobodan Šijan

Pečat / The Seal, Dušan Makavejev, 1955, 10 min.

Posle XII probe atomske bombe / After the 12th Atomic Bomb Test , Dušan Stefanović (koautori Vojislav Lukić i Zoran Fotić), 1955, 10 min.

Spomenicima ne treba verovati / Don’t Believe In Monuments, Dušan Makavejev, 1958,  9 min.

Rok / Rock, Divna Jovanović, 1960, 2:30 min.

Ruke ljubičastih daljina / The Hands of Purple Distances, Sava Trifković, 1962, 10 min.

Ekstaza / Ecstasy, Petar Aranđelović, 1963, 10 min.

K3 - čisto nebo bez oblaka / K3 – Clean Sky Without Clouds, Mihovil Pansini, 1963, 2:30 min.

Scusa Signorina, Mihovil Pansini, 1963,  6:30 min.

Most / Bridge, Vladimir Petek, 1963, 16 mm, 2:30 min.

Sretanje / Encounter, Vladimir Petek, 1963, 5 min.

Pravac / Straight Line, Tomislav Gotovac, 1964, 7:30 min.

Mali oglasi / In Memoriam, Ivica Matić, 1971, 6 min.

Manijak 7001 / Maniac 7001, Božidar Mandić, 1971, 14 min.

Ljubavni film (Obiteljski film II, kraća verzija) / Love Film (Family Film II, short version), Tomislav Gotovac (u saradnji sa S. Šijanom), 1973, 11 min, / screening in honor of Željka Gavrilović

19:15 | Galerija | Gallery

Video instalacije / Video installations

SA DRUGE STRANE / FROM THE OTHER SIDE

Anica Vučetić

19:45 | Velika Galerija | Main Theatre Gallery

Izložba / Exhibition

SUBVERZIJI NE TREBA VEROVATI / DON’T BELIEVE IN SUBVERSION

Kustosi / Curated by: Miriam de Rosa, Greg de Cuir Jr

20:15 | Velika sala | Main Theatre

OTVARANJE FESTIVALA  / FESTIVAL OPENING

Konkurencija / Competition

PROGRAM #1 

The End of Time / Kraj vremena, Milčo Mančevski, SAD/Kuba, 2017, 5:24 min.

Welcome 5x4 / Dobro došli 5x4, Davorin Marc, Slovenia, 2017, 3 min.

How Can I Ever Be Late / Nema šanse da zakasnim , Kevin Jerome Everson & Claudrena Harold, SAD, 2017, 5 min.

Re-Vue, Dirk de Bruyn, Australia, 2017, 6 min.

Wishful Thinking / Priželjkivanje, Allan Brown, Kanada, 2017, 13 min.

Durch nacht zum licht / Kroz noć do svetlosti, Friedl vom Groller, Austria, 2016, 3 min.

The Entropy of a Collective Atmosphere Colored in Red / Entropija kolektivne atmosfere obojena u crveno, Igor Simić, Srbija, 2017, 3 min.

I Love You, Ines / Volim te, Ines, Ana Hušman, Hrvatska, 2017, 14 min.

21:30

Koktel uz koncert benda Skijaš i Jeti / Cocktail, with Skier and Yeti music performance

14. 12. | Četvrtak | Thursday

14:30 | Mala sala | Small Theater 

Konkurencija / Competition

PROGRAM #1

15.30 | Mala sala | Small Theatre 

Subverzija u alternativnom filmu  / Subversion in Alternative Film

MILOJE RADAKOVIĆ

Komični junak je reditelj / The Comic Hero is the Director, 1980, 20 min.

Večera ili ubistvo / Supper or Murder, 1984, 8 min.

Jedna rolna filma / One Reel of Film, 1984, 17 min.

Meko kao u svitanje / Softly as in a Morning Sunrise, 1986, 3:30 min.

Pogledaj šta činim zbog tebe / Look What You’ve Made Me Do, 1986, 4:40 min.

Opasnost je moj posao / Danger is my Job, 1987, 7 min.

Rej Čarls u bioskopu / Ray Charles, a Moviegoer, 1987, 17 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre 

Subverzija  u YU filmu / Subversion in Yugoslav Film

SUBVERZIJA U KRATKOMETRAŽNOM FILMU  1928-1971 / SUBVERSION IN SHORT FILMS 1928-1971

Uvodna reč / Introduction by Slobodan Šijan

Život i smrt holivudskog statiste broj 9413 / The Life and Death of 9413 a Hollywood Extra, Slavko Vorkapić  i Robert Florey, 1928, 14 min.

Parada / Parade, Dušan Makavejev, 1962, 10 min.

General i resni človek / The General and the Real Human Being, Vlado Kristl, 1962, 10 min.

Pioniri maleni mi smo vojska prava, svakog dana ničemo ko zelena trava / Little Pioneers, Želimir Žilnik, 1968, 12 min.

Gratinirani mozak Pupilije Ferkeverk / Gratinated Brain of Pupilia Ferkeverk, Karpo Aćimović Godina, 1970, 10 min.

Beli ljudje / White People, Naško Križnar, 1970, 10 min.

Kolt 15 GAP, Jovan Jovanović, Miodrag Milošević,  1971, 14 min.

In continuo, Vlatko Gilić, 1971, 11 min.

18:45 | Mala sala | Small Theatre 
Autorska prezentacija / Author’s presentation

LORDAN ZAFRANOVIĆ

Priča, Story, 1963, 10 min.

Dnevnik, Diary, 1964, 15 min.

Dah, 1964, Breath,  6 min.

Arija, Aria, 1965, 10 min.

Koncert, Concerto, 1965, 12 min.

Maestral, The Breeze, 1967, 10 min.

Portreti (U prolazu), Portraits (Passing by), 1966, 10 min.

Dan i noć (Pjaca), Day and Night (Pjaca), 1966, 15 min.

Poslije podne (Puška), Afternoon (Rifle), 1967, 14 min.

21:00 | Velika sala | Main Theatre

Konkurencija / Competition

PROGRAM #2 

Tower XYZ / Toranj XYZ, Ayo Akingbade, Velika Britanija, 2016, 3 min.

Leopard Man Study / Studija Čoveka-leoparda, Duo Strangloscope, Srbija/Brazil, 2017, 8 min.

(I)FRAME, Karissa Hahn & Andrew Kim, SAD, 2015, 10 min.

Orphan of Asia / Siroče Azije, Kuo Ying Hsiu, Taivan, 2017, 4 min.

Viewfinder Material / Vizirov materijal, Baptiste Jopeck, Francuska, 2017, 16 min.

A Walk to the Beach / Šetnja do plaže, Rafael Gomez, Španija, 2017, 7 min.

Return to Forms / Povratak formama, Zachary Epcar, SAD, 2016, 10 min.

22:00 | Velika sala | Main Theatre

Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

PLASTIČNI ISUS / Plastic Jesus

r: Lazar Stojanović, 1971, 73 min.

Ul: Vukica Đilas, Svetlana Gligorijević, Tomislav Gotovac  ...

15. 12. | Petak | Friday 

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall

6. Alternative film-video istraživački forum / 6th Alternative Film-Video Research Forum

OBIČNA POLITIKA / POLITICS AS USUAL 

Učesnici / Participants: Ljiljana Bogoeva Sedlar, Zsolt Gyenge, Catherine Fowler, Igor Simić, Tomaso Aramini,  Minou Norouzi, Karla Tobar, Lukasz Mojsak, Moritz Pfeifer, Miriam de Rosa.

Moderira Greg DeCuir

11:00 | Atelje 26

Radionica/ Workshop

FOOTAGE GAME / Igra s futidžom

Vodi / Run by: NEOZOON

14:30 | Mala sala | Small Theatre 

Konkurencija / Competition

PROGRAM #2

15.30 | Mala sala | Small Theatre 

Subverzija u alternativnom filmu / Subversion in Alternative Film

MIROSLAV BATA PETROVIĆ       

Stradanje Jovanke Orleanke / The Passion of Joan of Arc, 1981, 20 min.

Čist film - uspomena na GEFF / Cinema Pur – A Memory of GEFF, 1984, 4:25 min.

Scusa signora, 2017, 8:15 min.

Psihoza / Psychosis, 2017, 6:30 min

Proba filma / A Film Test, 2016, 5:30 min.

E., 1967-2017, 14:14 min.

Haos / Chaos, 2017, 19:38 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre

Subverzija u alternativnom filmu / Subversion in Alternative Film

BOJAN JOVANOVIĆ   

TV je bioskop u koji odlazim sedeći u dvorištu / Television is a Movie Theater I go to Sitting in the Backyard, 1974, 4:40 min.

Exodus, 1976, 4:55 min.

Devičanski dar / Virgin’s Gift, 1982, 14:00 min.

Previranje / Turmoil, 1982, 13:50 min.

Praznik / Holiday, 1983, 11:00 min.

Lenon / Lennon, 1981, 3:20 min.

Prizori koji su pojeli sebe / Images That Ate Themselves, 1984, 13:00 min.

Emisija / Emission, 1986-7, 6:00 min.

Otkucaji tempiranog vremena / The Ticks of Clockwork Time, 1988, 12:00 min.

Proces / Process, 1986, 14:00 min.

19.00 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author’
s presentation

NEOZOON

INTO THE WILD / U divljinu

Das Manteltier, 2010,  03:30 min.

Good Boy – Bad Boy, 2011, 03:15 min.

Buck Fever, 2012, 05:50 min.

Unboxing Eden, 2013, 05:00 min.

My Bby 8L3W, 2014, 03:03 min.,

Shake Shakeshake, 2016, 04:00 min.,

Call Of The Wild, 2017, 03:45 min.

Love Goes Through The Stomach, 2017, 14:58 min.

Predstavlja / Presented by: NEOZOON

20:30 | Velika sala | Main Theatre

Konkurencija / Competition

PROGRAM #3   

Antarctica, Salise Hughes, SAD, 2016, 4 min.

She Blinks and Flowers Tremble / Ona trepće i cveće drhti, Niko Novak & Matevz Jerman, Slovenia, 2017, 8 min.  

Confident, Karen Akerman & Miguel Seabra Lopes, Brazil, 2016, 12 min.

Inside - The Color Version / Unutra – Verzija u boji, Dietmar Brehm, Austria, 2017, 5 min.

Puerto Rico Tautology (14-Dubs High) / Portorikanska tautologija, Rob Feulner, Kanada, 2016, 7 min.

Lost Highway Revisited / Ponovna poseta Hotelu izgubljenih duša, Igor M. Toholj i Nevena Matović, Srbija, 2016, 13 min.

21:30 | Velika sala | Main Theatre

Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

RANI RADOVI / Early Works

r:  Želimir Žilnik, 1969, 87 min.

Ul: Milja Vujanović, Bogdan Tirnananić, Marko Nikolić, Čedomir Radović ...

Uvodna reč / Introduction by Želimir Žilnik

16. 12. | Subota | Saturday

11:00 | Sala za sastanke | Conference Hall

Okrugli sto / Round Table Discussion

ALTERNATIVNI FILM KAO SUBVERZIVNA UMETNOST / Alternative Film as Subversive Art

Učesnici: Lordan Zafranović, Hito Steyerl, Miloš Radivojević, Slobodan Šijan, Želimir Žilnik, Božidar Zečević, Bojan Jovanović, Miroslav Bata Petrović, Zoran Saveski, Greg DeCuir ....

11:00 | Fakultet za medije i komunikacije

Radionica/ Workshop

FOOTAGE GAME / IGRA S FUTIDŽOM

Vodi / Run by: NEOZOON

14:30 | Mala sala | Small Theatre 

Konkurencija / Competition

PROGRAM #3

15:30 | Mala sala | Small Theatre 

Program

REGIONALNI TOKOVI / REGIONAL CURRENTS 

Footnote to Holy, Sendi Bakotić, Hrvatska, 2017, 3 min.

The Lesson, Maja Hodoscek, Slovenia, 2017, 15 min.

Out Forever, Petar Dositej Aranđelović, Srbija, 2017, 5 min.

A Day in the Bedroom of Laurie Evian, Kostas Makrinos, Grčka, 2017, 18 min.

Alogon, Vorky Team, Srbija, 2017, 13 min.

Astronaut od perolaka / Astronaut of Featherweight, Dalibor Barić, Hrvatska, 2017, 27 min.

17.00 | Mala sala | Small Theatre 

Retrospektiva / Retrospective

SONJA SAVIĆ    

Uvodna reč / Introduction by Predrag Živković

SuperReal, Superstvarnost , 1997, 55 min.

Play, 1998, 22 min.

18:45 | Mala sala | Small Theatre 

Autorska prezentacija / Author’s presentation

HITO STEYERL 

Babenhausen, 1997, 3 min.

Die leere Mitte / The Empty Centre, 1998, 62 min.

How Not To Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File, 2013, 16 min.

20:30 | Velika sala | Main Theatre

Konkurencija / Competition

PROGRAM #4    

Some of the Sensations / Neke senzacije, Peter Lichter & Bori Mate, Mađarska, 2017, 4 min.

Unknown Hours / Nepoznati sati, Calum Walter, SAD, 2016, 10 min.

Junkanoo Talk / Džankanu razgovor, Rhea Storr, Velika Britanija, 2017, 12 min.

Where Am I / Gde sam ja, Joao Leal, Portugal, 2016, 6 min.

Herz und tat, mund und leben / Srce i dela, usta i život, Nina Kreuzinger, Austria, 2017, 12 min.

165708, Josephine Massarella, Kanada, 2017, 7 min.

Black & White Box / Crno-bela kutija, Osi Wald & Efrat Rubin, Izrael, 2017, 10 min.

21:30 | Velika sala | Main Theatre

Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

W.R. MISTERIJE ORGANIZMA / W.R.: Mysteries of the Organism

r: Dušan Makavejev, 1971, 84 min.

Ul: Milena Dravić, Ivica Vidović, Jagoda Kaloper  ...

17. 12. | Nedelja | Sunday

11:00 | Sala za sastanke | Conference Hall

Okrugli sto / Round Table Discussion

ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017

Učesnici: Lordan Zafranović, Hito Steyerl, Miloš Radivojević, Zoran Saveski, Greg DeCuir …

11:00 | Atelje 26

Radionica/ Workshop

FOOTAGE GAME / IGRA S FUTIDŽOM

Vodi / Run by: NEOZOON

15:00 | Mala sala | Small Theatre 

Konkurencija / Competition

PROGRAM #4

16:00 | Mala sala | Small Theatre 

Prezentacija / Presentation

CONNECT ARCHIVES INITIATION

Evropska mreža onlajn filmskih arhiva / European Network of Online  Film Archives

Aktuelno stanje projekta i kratki filmski program / Actual state of the project plans and short filmprogram

Predstavlja / Presented by Sebestyén Kodolányi

17:30 | Mala sala | Small Theatre 

Prezentacija / Presentation

Videodrom radionica faund-futidža / Videodrom workshops of found-footage

VEŽBANKA FOUND FUTIDŽA / NOTEBOOK OF FOUND FOOTAGE

Predstavlja / Presented by: Transimage

18:45 | Mala sala | Small Theatre 

Autorska prezentacija / Author’s presentation

MILOŠ RADIVOJEVIĆ

FILM BEZ REČI / Film Without A Word, 1972, 80 min.

Ul: Dragan Nikolić, Neda Arnerić, Dušica Žegarac, Dunja Lango ...

20:30 | Velika sala | Main Theatre

Lista značajnih ostvarenja Festivala /

List of Important Works of the Festival

ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017

Koktel / Cocktail

Pokrovitelj / Under the Auspices of               

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije / Ministry of Education, Science and Technological  Development of the Republic of Serbia

Festival pomogli / Assistance to the Festival

Goethe-Institut, Beograd

Austrijski kulturni forum, Beograd

Transimage platforma

Galerija Nadežda Petrović, Čačak

Hrvatski filmski savez

Dunav film

Muzej savremene umetnosti Vojvodine

Jugoslovenska kinoteka

Slovenski Filmski center

Fakultet za medije i komunikacije, Beograd

Studentski centar Beograd

Gostovanje kolektiva NEOZOON na festivalu Alternative Film/Video 2017 realizuje se u saradnji sa kulturno-obrazovnim programom „Videodrom“, koji organizuje Transimage platforma za pokretne slike i koji je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Radionica kolektiva NEOZOON realizuje se u saradnji sa Fakultetom za medije i komunikacije.