Akademski filmski centar
ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2014
Festival Novog Filma i Videa

9 – 13. decembar 2014.

PROGRAM

9.12. | Utorak | Tuesday

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
Retrospektiva / Retrospective
ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2013
Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival

Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, Canada, 23 min.
Ellen, Davorin Marc, Slovenia, 2 min.
Le jour a vaincu la nuit / The Day Has Conquered the Night, Jean-Gabriel Périot, France, 28 min.
Petite histoire des plateaux abandonnés / Short History of Abandoned Sets, Rä di Martino, Italy, 8 min.
The Residency, Ioannis Savvidis, Germany / Ireland, 25 min.
Schneesturm / Snowstorm, Julia Weißenberg, Germany, 11 min.
M. Tomazo okrvavljena / Bloody M. Tomazo, Krasimir Dobrev, Bulgaria, 14 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre  
Retrospektiva / Retrospective
OD FILMA KA VIDEU / FROM FILM TO VIDEO
Beogradski filmski autori susreću video / Belgrade film authors meets video
Uvodna reč / Introduction by Miodrag Milošević
Bojan Jovanović, TELEVIZOR JE BIOSKOP U KOJI ODLAZIM SEDEĆI U DVORIŠTU, 1974, 8 mm, 5:00
Ivan Kaljević, DRUŠTVO ZA ZAŠTITU ŠAŠAVIH DOGAĐAJA, 1975, Super 8 mm 24:00
Ljubomir Šimunić, GERDY, ZLOČESTA VJEŠTICA, 1976, 8 mm, 10:00
Radoslav Vladić, TAJNA I MELANHOLIJA ULICE, 1978, 16 mm, 8:00
Miodrag Milošević, POSLEDNJI TANGO U PARIZU, 1983, 16 mm, 20 min (Ver. 6:00 min)
Bojan Jovanović, PRIZORI KOJI SU POJELI SEBE, 1984, 16 mm, 13:00
Dejan Vlaisavljević, MADE IN JUGOSLAVIJA, 1986, Super 8 mm, 15:00
Miloje Radaković, RAY CHARLES U BIOSKOPU, 1987, U-matic, 10:00
Ukupno: 91 min

19:00 | Galerija | Gallery
Filmska instalacija / Film installation
REVOLUCIJA / REVOLUTION
autor / author Vladimir Nikolić

19:45 | Velika Galerija | Main Theatre Gallery
Izložba / Exhibition
ALTERNATIVE FILM/VIDEO 1985/6, dokumentarna izložba / documentary exhibition
Izložbu pripremili / Exhibition prepared by Miodrag Milošević & Nikola Đurić

20:00 | Velika sala | Main Theatre
Audio vizuelni performans / Audio Visual Performance
Ivan Marušić Klif, Alen Sinkauz, Nenad Sinkauz, Miroslav Piškulić
343rd DAY OF THE YEAR

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #1

Saturday Night in Mansfield Ohio, Kevin Jerome Everson, 2015, United States, 2 min.
Time Gap, Cláudia Cárdenas & Rafael Schlichting, 2014, Brazil, 11 min.
Passing Through, Liliana Resnick, 2013, Croatia, 8 min.
Moya Sestra / My Sister, Bryan Konefsky, 2014, United States, 2 min.
Rettungsgriffe / Rescue Grips, Nina Kreuzinger, 2014, Austria, 8 min.
Spin Off, Izvanredni Bob, 2014, Slovenia, 2 min.
Cost-Benefit-Love, Igor Simić, 2014, Serbia, 10 min.
Livepan, Sasha Pirker, 2013, Austria, 2 min.
(, Davorin Marc, 2014, Slovenia, 8 min.
Punctured, Michelle Mellor, 2014, United States, 4 min.
Camino Negro, Arata Mori, 2013, United Kingdom, 15 min.

10.12. | Sreda | Wednesday  

15:00 | Mala sala | Small Theater 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #1

17:00 | Mala sala | Small Theatre 
Hrvatski eksperimentalni film i video / Croatian Experimental Film and Video
MEDIJSKI PING-PONG / MEDIA PING-PONG
Uvodna reč / Introduction by Diana Nenadić
TV PING PONG, Ivan Ladislav Galeta, U-matic, c/b-b/w, 2', 1978.
MRTVA PRIRODA/ STILL LIFE, Dalibor Martinis, open reel/Umatic, cb/ bw, 20', 1974
OSOBNI REZOVI / PERSONAL CUTS, Sanja Iveković, U-matic, boja/colour, 4', 1982
PRVI PROGRAM / THE FIRST PROGRAMME, Ivan Faktor, 16 mm, boja/colour, 12', 1978.
CHANOYU, Sanja Iveković & Dalibor Martinis, VIDEO CD'83, U-matic, boja/color, 11', 1983
VELO MISTO / BIG TOWN, Branko Karabatić, Kinoklub Split; S8, boja/ colour, 9' 15'', 1985
ZAPPING, Milan Bukovac, Autorski studio fotografija-film-video; SVHS, boja/colour, 6', 1993
UNITED COLOURS OF UPSIDE DOWN, Vlado Zrnić, Hrvatski filmski savez; Betacam, boja/colour, 1', 1995.
TV 31-1 MINIRAMA (uključivanje-isključivanje) / TV 31-1 MINIRAMA (TURN ON – TURN OFF), Ivan Faktor, 16 mm, boja/colour, 12', 1982.
Ukupno: 77 min

19:00 | Mala sala | Small Theatre 
Autorska prezentacija / Author’s presentation
8MM EKSPERIMENTI KARPA GODINE I DAVORINA MARCA / 8MM EXPERIMENTS BY KARPO GODINA AND DAVORIN MARC
Predstavljaju / Presented by Karpo Godina and Davorin Marc
PES, Karpo Godina, Mario Uršić, Jugoslavija, 1965, Blu-ray (posneto na 8mm), 1.37, čb, 8' (18fps)
DIVJAD, Karpo Godina, Jure Pervanje, Jugoslavija, 1965, Blu-ray (posneto na 8mm), 1.37, čb, 6' (18fps)
A.P. (Anno Passato), Karpo Godina, Jugoslavija, 1966, Blu-ray (posneto na 8mm), 1.37, čb, 5' (18fps)
PAURA IN CITTA (1191 dni pozneje ali Vonj po podganah), Davorin Marc, Slovenija (Jugoslavija), 1984, 35mm (posneto na super8mm), 1.37, barvni, 23', bd
FILM ZA DVA/MOVIE FOR TWO, Davorin Marc, Slovenija, 2014, 3.08, DV

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

Im Wiener Prater, Friedl vom Gröller, 2013, Austria, 2 min.
Wildcard Character, Janina Arendt, 2013, Austria, 12 min.
Carole, Carole Luby, 2014, United Kingdom, 9 min.
Hiding in the Lights, Katrina Daschner, 2013, Austria, 14 min.
In the Same Room, Kamila Kuc, 2014, United Kingdom, 5 min.
Field Notes, Vashti Harrison, 2014, United States, 18 min.
Home in Mind, Tami Libermann, 2013, Germany, 10 min.
Завтра Совершенного Человека / The Perfect Human’s Tomorrow, Julia Lisova, 2014, Russian Federation, 5 min.
Inversion, Linda Fenstermaker, 2013, United States, 13 min.
The House, Roshanak Elmendorf, 2012, United States, 3 min.
Pen up the Pigs, Kelly Gallagher, 2014, United States, 12 min.    

22:30 | Velika sala | Main Theatre
Prezentacija festivala / Festival presentation
L'ALTERNATIVA, Barselona / L'ALTERNATIVA, Barcelona
A Family Portrait Joseph Pierce (2009, United Kingdom, 5 min.)
Bu Sahilde (On the Coast) Merve Kayan, Zeynep Dadak (2009, Turkey, 22 min.)
Twelve Sketches on the Impossibility of Being Still Magali Charrier (2010, United Kingdom, 8 min.)
Sárga Labda (Yellow Ball) Dániel Béres (2009, Hungary, 9 min.)
J'attends une femme (Waiting for a Woman) Chiara Malta (2010, France, 20 min.)
A Game of String Magda Boreysza (2010, United Kingdom, 8 min.)
Ghosts Jan Ijäs (2009, Finland, 15 min.)

11.12. | Četvrtak | Thursday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
3. Alternative film-video istraživački forum / 3rd Alternative Film-Video Research Forum
VIDEO UMETNOST / VIDEO ART

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

17:00 | Mala sala | Small Theatre
Retrospektiva / Retrospective
MEĐUNARODNA VIDEO KOLONIJA OHRID 1989. / INTERNATIONAL VIDEO COLONY OHRID 1989
Uvodna reč / Introduction by Gena Teodosievska

19:00 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author’s presentation
TAKO MLADI / SO YOUNG, video radovi iz 80ih i  90ih godina / video works from 80-ies and 90-ies
Neven and Zemira (Zemira Pečovnik Alajbegović and Neven Korda Andrič)
THE SAND COLLECTORS, Ljubljana, 1995, director: Neven Korda, screenplay: Zemira Alajbegović, production: Forum Ljubljana, TV Slovenija, Betacam SP, D3 mastering, 12 min.
AUTOBUS , Ljubljana, 1993, director: Neven Korda , screenplay: Zemira Alajbegović, production: TV Slovenija, Betacam SP, 11 min.
INTOLERANCE, Ljubljana, 1991, director: Neven Korda, screenplay: Lela B. Njatin and Zemira Alajbegović, production: TV Slovenija, BRUT film, Studio MI, E-Motion film, Betacam SP, 33 min.
SO YOUNG, Ljubljana, 1985, Made by Borghesia: Zemira Alajbegoviæ, Goran Devide, Aldo Ivanèiæ, Neven Korda and Dario Seraval, production: FV Video/ŠKD Forum, Cankarjev dom, SOFT video – Rome, videocassette, U-matic, 30 min.

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

Paisaje con perro roto / Landscape with Broken Dog, Orazio Leogrande, 2014, Argentina, 14 min.
Portraying A’dam, Paula Albuquerque, 2014, The Netherlands, 4 min.
The Death of Place, Dirk de Bruyn, 2014, Australia, 13 min.
Friedrichsfelde Ost, Milica Jovčić & Nenad Ćosić, 2014, Serbia/Croatia, 4 min.
In Light, In!, Ken Paul Rosenthal, 2013, United States, 12 min.
The Stream 2, Hiroya Sakurai, 2012, Japan, 6 min.
A.D.A.M., Vladislav Knežević, 2014, Croatia, 13 min.
Look Inside the Ghost Machine, Péter Lichter, 2012, Hungary, 4 min.
Yugoslavian Home Movies, Salise Hughes, 2014, Serbia/United States, 10 min.
Seventh Submarine, Allan Brown, 2014, Canada, 5 min.
Urschrift, Julia Dogra-Brazell, 2013, United Kingdom, 2 min.
We Are Become Death, Jean-Gabriel Periot, 2014, France, 4 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre
REGIONALNI TOKOVI / REGIONAL CURRENTS

Ona, to sam ja! / She Is I!, Aleksandar Tokin, 2013, Serbia, 10 min.
A Moment Ago, Miodrag Manojlović, 2014, Bosnia & Herzegovina, 7 min.
State, Ksenija Jurišić, 2013, Croatia, 3 min.
The Runner, Nataša Čiča & Peter Cerovšek & Toma Zidić, 2014, Slovenia, 6 min.
Radio, Marko Crnogorski, 2013, Macedonia, 10 min.
Miriše na dobro / Smells Good, Petar Dositej Aranđelović, 2014, Serbia,
Divna budućnost ljubavi moja / Bright Future My Love, Marko Žunić, 2014, Serbia, 29 min.

12.12. | Petak | Friday  

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
EKSPERIMENTALNI FILM I VIDEO U REGIONU 80-TIH / REGIONAL EXPERIMENTAL FILM AND VIDEO IN 80-ies

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

17:00 | Mala sala | Small Theatre 
PUTOVANJA GABORA BODIJA, od reprodukcije do produkcije / THE JOURNEYS OF GÁBOR BÓDY, from reproduction to production
Predstavlja / Presented by Sebestyén Kodolányi
Four Bagatelles / Négy bagatelle, 28’, bw., 35mm, /1975/
Film School 1 / Filmiskola 1, TV-series, excerpts 8’ /1976/
Latest Fashion ('78 Spring-Summer) / Ez a divat, 14’ col., 35mm, /1978/
Conversation with Gábor Bódy / Beszélgetés Bódy Gáborral , dir: Zoltán Bonta, excerpts 8’ /1985/
De Occulta Philosophia, 3’, col., video, /1983/
Waltz / Walzer, 3’, col., video, /1983/
The Hostage / Die Geisel / A túsz, 22’, col., video, /1982/

19:00 | Mala sala | Small Theatre 
NOVI ŠVAJCARSKI FILM / NEW SWISS WORKS
Uvodna reč / Introduction by Patrick Huber (VIDEOEX, Zürich)
ERSATZ, Elodie Pong, CH 2011, Digibeta, 03:15
1.-14. NOVEMBER, Sami Eschmann, CH 2013, Video, 25:00
American Soldiers, Thomas Galler, CH 2012, HD, 05:22 min
THE GREEN SERPENT - OF VODKA, MEN AND DISTILLED DREAMS, Benny Jaberg, CH/RU 2013, DPC, 21:00
RED AND YELLOW, Veli&Amos, CH 2013, HD, 00:58

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #4

Dustin!, Konstantinos-Antonios Goutos, 2009, Greece, 9 min.
Nerazgovetni razgovori / Indistinct Conversation, Iva Musović, 2012, Serbia, 4 min.
Kino Crvena zvijezda / The Red Star Cinema, Silvestar Kolbas, 2014, Croatia, 10 min.
Desi’re – The Goldstein Reels, Romeo Grünfelder, 2006, Germany, 4 min.
Listen, Try Not to Dwell On That Idea, Please…, Benjamin Ramirez Perez, 2014, Serbia/Germany, 6 min.
Bleu Gouttes / Dripping Blue, Gillian Wylde, 2014, United Kingdom, 6 min.
Glue, Moritz Uebele, 2013, Germany, 7 min.
Камыш / Reed, Mikhail Zheleznikov, 2014, Russian Federation, 3 min.
Pepper’s Ghost, Stephen Broomer, 2013, Canada, 18 min.
Under the Heat Lamp an Opening, Zachary Epcar, 2014, United States, 10 min.
Koža će nam postati siva / Our Skin is Going to Gray, Ivan Bakrač, 2014, Serbia, 13 min.
Nokturno, Nikola Djurić, 1974-2014, Serbia, 15 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre & Klub | Club
Vasili Burikas predstavlja / Vassily Bourikas presents
LA ÚLTIMA PELÍCULA / THE LAST FILM
r: Raya Martin, Mark Peranson, Canada/Denmark/Mexico/Philippines, 2013, 88 min.

13.12. | Subota | Saturday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
ALTERNATIVNI FILM U REGIONU 2014 / ALTERNATIVE FILM IN REGION IN 2014

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #4

17:00 | Mala sala | Small Theatre 
Retrospektiva / Retrospective
VIDEO KOLONIJA MOTOVUN 1976. / VIDEO COLONY MOTOVUN IN 1976
Uvodna reč / Introduction by Lucia Aspesi, Branka Benčić and Greg De Cuir, Jr
Un suono a testa, Michele Sambin, 7 min.
Open Reel, Dalibor Martinis, 4 min.
Monument, Sanja Iveković, 5 min.
Video Immunity, Dalibor Martinis, 3 min.
Instrukcije 1, Sanja Iveković, 6 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 2 min.
Rekonstrukcije 1952-1976, Sanja Iveković, 8 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 1 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 6 min.
Triptych, Dalibor Martinis, 5 min.
Untitled, Goran Trbuljak, 30 sec.

19:00 | Mala sala | Small Theatre 
Pretpremijera / Preview
PETLJA / THE LOOP
r: Milutin Petrović, Serbia, 42 min.

21:00 | Velika sala | Main Theatre
ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2014
Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival

Žiri / Jury

Karpo Godina (Slovenija / Slovenia), Sebestyén Kodolányi (Mađarska / Hungary), Milutin Petrović (Srbija / Serbia)

Selekciona komisija / Selection Committee

Zoran Saveski, Greg De Cuir, Jr