ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2013
Festival Novog Filma i Videa

10-14. decembar 2013.

PROGRAM

10. | Utorak | Tuesday

13:00 | Mala sala | Small Theatre 
Retrospektiva / Retrospective
ALTERNATIVE FILM-VIDEO 2012.
Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival

The Swimmer /Plivač, Salise Hughes, SAD, 4 min
Gradually, Benjamin Ramirez Pérez, Nemačka, 6 min
Tudor Village: A One Shot Deal /Selo Tudor: kadrirana pogodba, Rhayne Vermette, Kanada, 5 min
Square Dance Hypnotist /Hipnotički kvadratni ples, Allan Brown, Kanada, 17 min
Infinity, Milan Zulić, Srbija, 3 min
Pigs, Konstantina Kotzamani, Grčka, 13 min
Miss Candace Hilligoss’ Flickering Halo, Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, Italija, 14 min
Conference Notes On Film 05, Norbert Pfaffenbichler, Austrija, 8 min
Od do,
/From - to, Miranda Herceg, Hrvatska, 10 min
Was nicht in die suppe kommt, geht ins klo /Šta ne staviš u supu, otići će niz wc-šolju, Kirsten Burger & Laura Vogel, Switzerland, 24 min. - Nagrada “Ivan Kaljević”

 

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
ALTERNATIVE NARRATIVE

Amnezijak na plaži /Amnesiac on the Beach, Dalibor Barić, 2013, Croatia, 23 min.
Grizzly, Arved Lindau, 2013, Germany, 9 min.
Cats Lost in Space, Eva Münnich, 2012, Germany, 13 min.
Porodično okupljanje /Family Reunion, Iva Musović, 2013, Slovenia, 15 min.
Tabatô, João Viana, 2013, Portugal/Guinea-Bissau, 13 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre             
Strukturalni film / Structural Film
Slobodan Šijan – Filmski letak br. 1, jun 1976.
Dijagram – ANTIFILM, MI I DRUGI / Diagram – ANTIFILM, US & THEM
Uvodna reč / Introduction by Slobodan Šijan

Prije podne jednog fauna / Morning of a Faun, Tomislav Gotovac, 1963, 8 min.
Dvorište / Courtyard, Mihovil Pansini, 1963, 14 min.
K3, ili čisto nebo bez oblaka / K3, or cloudless sky, Mihovil Pansini, 1963, 3 min.
Scusa Signorina, Mihovil Pansini, 1963, 6 min.
Pravac (Stevens – Duke) / Line (Stevens – Duke),  Tomislav Gotovac, 1964, 10 min.
Kružnica (Jutkevič – Count) / Circle (Jutkevič – Count), Tomislav Gotovac, 1964, 12 min.
Zahod / W.C., Mihovil Pansini, 1964, 18 min.

19:00 | Galerija | Gallery
Izložba / Exhibition – Otvaranje / Opening
Filmsko-fotografske instalacije / Film-photograph installations
THE TORSO
_goldmann.strohmann.subotic_

19:45 | Velika Galerija | Main Theatre Gallery
Strukturalni film / Structural Film
Izložba / Exhibition
ANTIFILM I STRUKTURALNI FILM U BEOGRADU /ANTIFILM AND STRUCTURAL FILM IN BELGRADE
Izložbu pripremili / Exhibition prepared by Miodrag Milošević & Nikola Đurić

20:00 | Velika sala | Main Theatre
Expanded Cinema performans
Izvanredni Bob
PEOPLEMETER
muzika: WoO i Bob

20:45 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #1

Binary Pitch, Vladislav Knežević, 2013, Croatia, 7 min.
During the Day My Vision is Perfect, Benjamin Ramirez Pérez, 2013, Germany, 10 min.
Charade, Salise Hughes, 2012, USA, 9 min.
Spectrography of a Battle, Fabio Scacchioli & Vincenzo Core, 2012, Italy, 4 min.
Funny Games Ghost, Stefan Hafner & Karen Hammer, 2012, Austria, 10 min.
Petite histoire des plateaux abandonnés /Short History of Abandoned Sets/, Rä di Martino, 2012, Italy, 8 min.
La résurrection des natures mortes /Living Still Life/, Bertrand Mandico, 2012, France/Belgium/Germany, 15 min.
And Changing Your Alarm Clock …, Sasha Litvintseva, 2012, UK, 3 min.
The Residency, Ioannis Savvidis, 2012, Germany/Ireland, 25 min.

 

11. | Sreda | Wednesday  

12:00 | Studio 26
Filmska radionica / Film Workshop
16MM LOOP MAKING WORKSHOP, WITH BASEMENT FILMS
Radionicu vodi / Workshop lead by Michelle Mellor

13:00 | Mala sala | Small Theater 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #1

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
Promocija zbornika / Presentation of an Antology
Branisav Miltojević
OD AMATERSKOG DO ALTERNATIVNOG FILMA /FROM AMATEUR TO ALTERNATIVE FILM
U razgovoru učestvuju Severin Franić i autor / Participants:  Severin Franic and the author
Projekcija filma/Film Show
Poljana /The Field/, Radoslav Vladić, 1978, 11 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre 
Strukturalni film / Structural Film
STRUKTURALNI FILM U BEOGRADU / STRUCTURAL FILM IN BELGRADE
Uvodna reč / Introduction by Miodrag Milošević

Kružnica (Jutkevič – Count) / Circle (Jutkevič – Count), Tomislav Gotovac, 1964, 12 min.
Vrt sa stazama što se račvaju /The garden with paths that bifurcate/, Slobodan Šijan, 1971, 4 min.
H, Vjekoslav Nakić, 1972, 5 min.
Putovanje /The Journey/, Bojana Vujanović, 1972, 5 min.
Samoglasnici /Vowels/, Nikola Đurić, 1973, 10 min.
Izdah /Expiration/, Ivan Obrenov, 1976, 12 min.
Kuća /The House/, Radoslav Vladić, 1977, 9 min.
Praznik /Holiday/, Bojan Jovanović, 1983, 11 min.
Lična disciplina /Personal Discipline/, Miroslav-Bata Petrović i Julijana Terek, 1983, 30 min.
Circle (Remake), Antonio G. Lauer (Tomislav Gotovac), 2006, 23 min

 

19:30 | Mala sala | Small Theatre 
CONTEMPORARY EXPERIMENTAL FILM FROM ARGENTINA / SAVREMENI ARGENTINSKI EKSPERIMENTALNI FILM
Predstavlja / Presented by Andrés Denegri

Sobre Belgrado /Over Belgrade/, Andrés Denegri, 2011, 4 min, Super 8.
Aula magna, Andrés Denegri, 2013, 7 min, Super 8.
Espectro, Sergio Subero, 2010, 9 min, Super 8.
Oficiales de reserva /Reserve Officers/, Gonzalo Egurza, 2012, 3 min, Super 8.
Focus, Pablo Marín, 2008, 4 min, Super 8.
Denkbilder, Pablo Marin, 2013, 5 min, 16mm.

 

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

Un instant de verite /A Moment of Truth/, Gisèle Rapp-Meichler, 2013, France, 7 min.
Surrounded, Arne Körner, 2013, Germany, 10 min.
Bernoulli Trial or: How Nothing Stays the Same in Two Different Minds, Željko Vukičević, 2012, UK, 5 min.
Bauk / Spectre, Ibro Hasanović, 2012, Croatia, 8 min.
Moje lepe noge / My Beautiful Legs, Coralie Girard, 2013, Slovenia, 11 min.
Gowanus Canal, Sarah J. Christman, 2013, USA, 7 min.
The Smell of Oil and Cheap Perfume, Allan Brown, 2013, Canada, 10 min.
Schneesturm / Snowstorm, Julia Weißenberg, 2013, Germany, 11 min.
Grad / The City, Milica Jovčić & Nenad Ćosić, 2013, Serbia, 3 min.
Vision of Traces, Johannes Gierlinger, 2012, Austria, 1 min.
Prevrtači osvajači / Market Conquerors, Petar D. Aranđelović, 2013, Serbia, 10 min.
Comparing Now and Then, Nina Wiesnagrotzki, 2012, Germany, 6 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre & Klub | Club
Muzika i pokret / Music & Movement
Autopsia Short Films, DVD Illuminating Technologies, 2010.

 

12. | Četvrtak | Thursday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
2. Alternative film-video istraživački forum / 2nd Alternative Film-Video Research Forum
FRAGMENTATION
Učesnici / Participants: Bryan Konefsky, University of New Mexico; Nevena Daković, Fakultet dramskih umetnosti / Faculty of Dramatic Arts Belgrade; Miriam De Rosa, Università Cattolica del Sacro Cuore-Milano; Branka Benčić, Independent Curator, Zagreb; Enrico Camporesi, University Sorbonne Nouvelle-Paris 3/University of Bologna; James Snazell, Edge Hill University; Terri Francis, Yale University/University of Pennsylvania; Kamila Kuc, Kingston University/Brighton University; Bruce Posner, Independent Curator, New Hampshire; Lucia Aspesi, Hangar Bicocca, Milan; Adeena Mey, University of Lausanne/ECAL.
Moderator Foruma / Curated by Greg DeCuir, Jr.

13:00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
Vassily Bourikas  predstavlja / presents
Ának Araw/Αlbino, Gym Lumbera, Philippines/USA, 2013, 70 min.

17:00 | Mala sala | Small Theatre 
Australian Alternative film / Australijski alternativni film
AN OZ HYSTERY: SAMPLING THE PAST.
Uvodna reč / Introduction by Dirk de Bruyn

Fun Radio, Nigel Buesst, 1962-3, 5min.
Leading Ladies, Lindsey Martin, 1975, 8 min.
Contemplation of the Rose, Michael Lee, 1977, 9 min.
Zoomfilm (excerpt), Dirk de Bruyn, 1977, 5 min.
Discs, Dirk de Bruyn,  1979, 3 min.
Dolls, Paul Fletcher, 1980, 5 min.
Excerpt, Chris Knowles, 1983, 6 min.
Exacuate, Michael Buckley/ Sue McCauley, 1984, 5 min.             
Morena, Marie Craven, 1987, 4 min.
Short Lives (excerpt), Neil Taylor, 1980-90, 5 min.
E.G., Virginia Hilyard, 1990, 8 min.
Traum A Dream, Dirk de Bruyn, 2003, 7 min.
KeepinTime Abstract, Steven McIntyre, 2005, 3 min.
Time Ball, Marcia Jane, 2008, 6 min.
WAP, Dirk de Bruyn, 2011, 10 min.

19:00 | Mala sala | Small Theatre 
Strukturalni film / Structural Film
ARITHMETICA NATURALIS
The Nature in Austrian Structural Film
Uvodna reč / Introduction by Gerald Weber

3/60 Bäume im Herbst, Kurt Kren, 1960, 5 min. (16mm)
Im Freien, Albert Sackl, silent, 2012, 23 min. (35mm)
STATE OF FLUX – Wave#3, Rainer Gamsjäger, 2009, 4 min. (video)
i.e. [site 01 – isole eolie], Lotte Schreiber, 8 min. 2004 (video)
37/78 Tree again, Kurt Kren, 4 min, silent 1978 (16mm)
Vertigo Rush, Johann Lurf, 19 min. 2007 (35mm)
Arnulf Rainer, Peter Kubelka, 7 min. 1960 (35mm)

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

Portrét I, Jake Barningham, 2013, USA, 7 min.
Myth, Spiros Alidakis, 2013, Greece, 19 min.
Sky Lines, Nadine Poulain, 2013, Serbia, 10 min.
Three to Four, Ben Thompson, 2011, UK, 7 min.
Ellen, Davorin Marc, 2013, Slovenia, 2 min.
Displacement, Liliana Resnick, 2012, Croatia, 7 min.
Papierschnitzel, Nemanja Lađić, 2013, Serbia, 8 min.
Razglednice / Postcards, Ana Hušman, 2013, Croatia, 23 min.

22:30 | Velika sala | Main Theatre & Klub | Club
Muzika i pokret / Music & Movement
Narcis i Eho, Saša Radojević, 2011, 62 min.

 

13. | Petak | Friday  

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
STRUKTURALNI FILM / STRUCTURAL FILM
Učestvuju / Participants: Slobodan Šijan, Božidar Zečević, Diana Nenadić, Jovan Jovanović, Gerald Weber, Sebestyén Kodolányi, Miroslav Petrović, Vassily Bourikas, Andrés Denegri .....
Moderator / Curated by Miodrag Milošević

13:00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
KINO UMJETNIKA / CINEMA OF ARTISTS
Recentna produkcija filmova umjetnika u Hrvatskoj /Recent production of films by Croatian artists
Uvodna reč / Introduction by Branka Benčić

Spring, Damir Očko, 2012, 20min.
K17, Zlatko Kopljar, 2012, 11 min.
Lost Memories from These Days, David Maljković, 2006, 7 min.
Post festum, Dan Oki, 2012, 5 min.
In War and Revolution, Ana Bilankov, 2011, 15 min.
Staging Actors Staging Beliefs, Renata Poljak, 2011, 12 min.

 

17:00 | Mala sala | Small Theatre 
Autorska prezentacija / Author’s presentation
Works on video by Andrés Denegri
THOSE VOICES
Predstavlja / Presented by Andrés Denegri

Cuando Vuelvas vamoa a ir a comer a Cantón / When you come back, will go to have diner to Cantón, Andrés Denegri, 2001, 2 min.
Uyuni, Andrés Denegri, 2005, 8 min.
Llueve en Mar del Plata /It’s raining in Mar del Plata, Andrés Denegri, 2011, 13 min. Made during an artist residence at Academic Film Center
Dejar Belgrado / Leaving Belgrade, Andrés Denegri, Gustavo Galuppo and Hernán Khourián, 2013, 14 min.

 

19:00 | Mala sala | Small Theatre 
Autorska prezentacija / Author presents
KARPO GODINA
Rekonstruisani eksperimentalni filmovi / Reconstructed Experimental Films
Uvodna reč / Introduction by Karpo Godina

Pes / Dog, Karpo Godina, Mario Uršić, 1965, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 8' (18fps), no dialogues
Divjad / Game, Karpo Godina, Jure Pervanje, 1965, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 6' (18fps), no dialogues
A.P. / Anno Passato, Karpo Godina, 1966, 35mm (originally 8mm), 1.37, bw, 5' (18fps), no dialogues

21:00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #4

A Woman on the Trapeze, Iván Marino, 2012, Spain, 7 min.
Party Island, Neil Beloufa, 2012, France, 9 min.
Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, 2013, Canada, 23 min.
Lugares fronterizos (Hogar) / Border Locations (Home), Blanca Giménez, 2013, Spain, 10 min.
M. Tomazo okrvavljena / Bloody M. Tomazo, Krasimir Dobrev, 2013, Bulgaria, 2 min.
Le jour a vaincu la nuit / The Day Has Conquered the Night, Jean-Gabriel Périot, 2013, France, 28 min.          

22:30 | Velika sala | Main Theatre & Klub | Club
Muzika i pokret / Music & Movement
Azotara, Ada Kobusiewicz, 2013, 11 min.
Iščezla Albertina, Puriša Đorđević, Miodrag Milošević, Miloš Sofrenović, 2012, 65 min.

14. | Subota | Saturday

10:00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
ALTERNATIVNI FILM U REGIONU / ALTERNATIVE FILM IN THE REGION
Učestvuju / Participants: Karpo Godina, Vassily Bourikas, Andrés Denegri, Diana Nenadić, Branka Benčić, Gerald Weber, Sebestyén Kodolányi, Zoran Saveski, Greg DeCuir .....
Moderator / Curated by Miodrag Milošević

13:00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #4

15:00 | Mala sala | Small Theatre 
HAPPINESS IS A WARM PROJECTOR / SREĆA JE VRUĆI PROJEKTOR
Selected Works from the Festival Experiments in Cinema, Albuquerque, New Mexico / Odabrani filmovi sa festivala Experiments in Cinema, Albuquerque, New Mexico
Uvodna reč / Introduction by Brayan Konefski

A Recipe for Making Cameraless Computational Video: American Style by Jolene Mok,
4min, 2012, Hong Kong
Walking Under the Sun by Diana Fonseca, 3.5min, 2007 Cuba
Speechless by Scott Stark, 13min, 2008 USA
1/48 by Jorge Lorenzo, 1/24 second, 2007 Mexico
Vienna In The Desert by Wago Kreider, 4.5min, 2007 USA
Chromatic Cocktail 180 Proof (3D) by Kerry Laitala, 8min, 2011 USA
How To Draw Clouds by Salise Hughes, 2min, 2010 USA
Dance of the Deviant by Ben Popp, 2min, 2009 USA
Descartado by Irene Collingles, 6min, 2011, Spain
Splice Lines by Clint Enns, 1 minute, 2012,Canada
5 Windows in the Attic by Deron Williams, 9.5 minutes, 2012, USA
Lloyd Blankfein Must Die by Charles Lum, 3min, 2010, USA
Compost Confidential by Caryn Cline, 4 minutes, 2012, USA
Eleven Forty Seven by Marika Borgeson, 11.75min, 2012 USA

 

17:00 | Mala sala | Small Theatre 
SWISS MADE SHORTS /KRATKI FILMOVI IZ ŠVAJCARSKE
Uvodna reč / Introduction by Kyros Kikos

Not Swiss Made, Apiyo Amolo, 2012, 3 min.
Je suis une bombe / I Am Am Bomb, Elodie Pong, 2006, 7 min
Mandolinenfieber / Mandolin Fever, Kyros Kikos, CH/GR 2006, 3 min
After, Pauline Julier, 2012, 9 min.
Week End, Thomas Galler, 2008, 17 min.
Super Boost, Jonas Meier, 2013, Jonas Meier, 3 min.
Myself As Popfeminist-Artist. 5. Confrontation-Dress: Astrofeminist, Ariane Andereggen, 2010, 8 min.
Lauberhornrennen im sommer / Lauberhorn Ski Race In Summer,
Daniel Zimmermann, 2007, 6 min.
Ich bin’s Helmut / It's Me, Helmut, Nicolas Steiner, CH/DE 2009, 12 min.
Unko, Yuri A, 2012, 13 min.

19:00 | Mala sala | Small Theatre 
Unseen Cinema
EARLY AMERICAN AVANT-GARDE FILM, 1894-1941 /RANI AMERIČKI AVANGARDNI FILM, 1894-1941
/Uvodna reč / Introduction by Bruce Posner

Annabelle Dances and Dances (1894-1897) by W.K.L. Dickson, William Heise & James White, 5 min.
Paris Exposition Films” (1900) by James White, 7 min.
Eiffel Tower from Trocadero Palace (1900)
Palace of Electricity (1900)
Champs de Mars (1900)
Panorama of Eiffel Tower (1900)
Scene from Elevator Ascending Eiffel Tower (1900)
Seeing New York by Yacht (1902) by Frederick Armitage & A.E. Weed, 3 min.
In Youth, Beside the Lonely Sea” (c. 1924-25) by creators unknown, 5 min.
Thimble Theater (c. 1938) by Joseph Cornell, 3 min.
A Bronx Morning (1931) by Jay Leyda, 12 min.
Footnote to Fact (1933) by Lewis Jacobs, 3 min.
Mechanical Principles (1930) by Ralph Steiner, 11 min.
Footlight Parade - "By a Waterfall" (1933) by Busby Berkeley, 12 min.
Spook Sport (1940) by Mary Ellen Bute, Ted Nemeth & Norman McLaren 9 min.
Glen Falls Sequence (1937-46) by Douglass Crockwell, 5 min.
1941 (1941) by Francis Lee, 5 min.
Abstract Experiment in Kodachrome (c.1940s) Slavko Vorkapich, 4 min.
Object Lesson (1941) by Christopher Young, 9 min

21:00 | Velika sala | Main Theatre
ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2013
Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival

Žiri / Jury
Karpo Godina (Slovenija / Slovenia), Vassily Bourikas (Grčka / Greece), Andrés Denegri (Argentina)

Selekciona komisija / Selection Committee
Zoran Saveski, Greg DeCuir