Alternative Film/Video 2010
Festival Novog Filma i Videa
8 – 12. decembar 2010.

PROGRAM

 

Sreda / Wednesday
8. Decembar / December 2010

15:00
Mala sala / Small Theater
Retrospektiva / Retrospective
ALTERNATIVE FILM-VIDEO 2009
Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Cinematic Works of the Festival

17:00
Mala sala / Small Theater
Vreme kino klubova / The Cine-club Era
KINO KLUB BEOGRAD
Retrospektiva / Retrospective
Uvodna reč / Introduction by
Marko Babac
Filmovi / Films
ANTONIJEVO RAZBIJENO OGLEDALO / ANTONIJE’S BROKEN MIRROR, Dušan Makavejev, 1957, 11 min.
BRAĆA / BROTHERS, Marko Babac, 1959, 8 min.
SPONENICIMA NE TREBA VEROVATI / DON’T BELIEVE IN MONUMENTS, Dušan Makavejev, 1958, 5 min.
BELA MARAMICA / WHITE HANDKERCHIEF, Kokan Rakonjac, 1957, 5 min.

 

19:00
Mala sala / Small Theater
Povodom filma / Apropos Film
ZID USPOMENA / THE WALL OF MEMORIES
Vlada Petrić, 1997-2010, 122 min.

19:45
Galerija / Gallery
Izložba / Exhibition
VREME KINO KLUBOVA / THE CINE-CLUB ERA

 

20:00
Velika sala / Big Theater
Koncert / Concert
OLA HORHE + IZVANREDNI BOB
Andy Pavlov & Attack El robot
Vizuelna podrška / Visuals: Izvanredni Bob

21:00
Velika sala / Big Theater
Konkurencija / Competition
REGIO_PRO_1
LE SOLEIL 1923. / SJAJ SUNCA 1923., Milan Zulić, Serbia, 4 min.
TRANSFORMANCE / TRANSFORMANS, Nina Kurtela, Croatia/Germany, 10 min.
TREE AGAIN…AND AGAIN / OPET DRVO… I OPET, Jurij Meden, Slovenia, 3 min.
3x3, Ivana Stojaković, Indonesia/Serbia, 7 min.
ZAVRŠNI KRUG / FINAL LAP, Željko Radivoj, Croatia, 21 min.

INTER_PRO_1
IT IS NOT MUCH WHAT WE INHERITED FROM OUR GRANDFATHER / NISMO MNOGO NASLEDILI OD SVOG DEDE, Fernando Dominguez, Argentina, 15 min.
IMPOSSIBLE DUALITY / NEMOGUĆA DVOJNOST, Pouria Jahanshad, Iran, 5 min.
WE – 1ST PERSON PLURAL / MI – PRVO LICE MNOŽINE, Vika Kirchenbauer, Germany, 11 min.
WHITEOUT / IZBELJENJE, Mauri Lehtonen, Finland, 6 min.
IS THE QUEEN GETTING BIGGER? / DA LI KRALJICA POSTAJE VEĆA?, Henriette Pedersen, Norway, 6 min.
VANISHING POINT / TAČKA NESTAJANJA, Beate Hecher & Markus Keim, Austria, 15 min.

 

Četvrtak / Thursday
9. Decembar / December 2010

15:00
Mala sala / Small Theater
Konkurencija / Competition
REGIO_PRO_1
INTER_PRO_1

17:00
Mala sala / Small Theater
Vreme kino klubova / The Cine-club Era
KINO KLUB SPLIT
Retrospektiva / Retrospective
Uvodna reč / Introduction by
Sunčica Fradelić
Filmovi / Films
MONOLOG O SPLITU / MONOLOGUE ABOUT SPLIT, Ivan Martinac, 1961, 16 mm, 8 min, c/b
KONCERT / CONCERT, Lordan Zafranović, 1965, N8, 12 min, c/b
KAO DA GA NIJE BILO / AS IF HE WERE NEVER THERE, Krešimir Buljević, 1966, N8, 9 min, c/b
I'M MAD / LUD SAM, Ivan Martinac, 1967, N8, 5 min.
FLORESCENCIJE / FLUORESCENCES, Ante Verzotti, 1967, N8, 5 min.
KRISTINA II, Branko Karabatić, 1985, 16mm, 9 min.
USTA PUNA VODE / MOUTH FULL OF WATER, Žarko Batinović, 1989, 16mm, 14min, c/b.
ZRCALO / MIRROR, Luka Bezić, 1987, S8, 9 min.
ZOVEM SE FILM / MY NAME IS FILM, Zdravko Mustać, 1987, S8, 3 min.
...OVDJE SMO POSVE SAMI... / WE ARE HERE ALL BY OURSELVES, Petar Fradelić, 1987, S8, 11 min.

19:00
Mala sala / Small Theater
Autorska prezentacija / Director`s Selection
Uvodna reč / Introduction by
BADY MINCK
Filmovi / Films
THE MAN WITH MODERN NERVES / ČOVEK SA MODERNIM NERVIMA, Bady Minck, Austrija/Luksemburg 1989, 35mm, 8min.
MÉCANOMAGIE / MEHANOMAGIJA, Bady Minck, Luksemburg, 1996, 35mm 16min.
SEEMS TO BE / IZGLEDA DA JESTE, Bady Minck, Austrija/Luksemburg, 2008, 35mm, 8min.
BEING AND NOTHINGNESS / POSTOJANJE I NIŠTAVILO, Bady Minck, Austrija/Luksemburg, 2007, 35mm, 10min.
LA BELLE EST LA BÊTE / LEPOTA JE ZVER, Bady Minck, Holandija/Austrija/Luksemburg, 2005, 35mm, 3min.
IN THE BEGINNING WAS THE EYE / NA POČETKU BEŠE OKO, Bady Minck, Austrija/Luksemburg 2003, 35mm , 45min.

 

21:00
Velika sala / Big Theater
Konkurencija / Competition
REGIO_PRO_2
SJEĆANJA / MEMORIES, Milan Bukovac, Croatia, 6 min.
HAJDE DA SE IGRAMO / LET’S PLAY GAMES, Marko Ubović, Serbia, 5 min.
USPOSTAVIMO PONOVO SOPSTVENI VID / LET’S REGAIN OUR OWN SIGHT, Denis Dimovski, Serbia, 4 min.
SKY SPIRITS / NEBESKI DUHOVI, Damir Čučić & Boris Poljak, Croatia, 6 min.
ROĐENA BEZ RAZLOGA / BORN WITHOUT A REASON, Milica Rakić, Serbia, 4 min.
LEPTIR / BUTTERFLY, Marija Momić, Serbia, 3 min.
PREOBRAŽAJ / TRANSFORMATION, Dragana Anđelić, Serbia, 3 min.
IZGINJAVA V OGNJU VSAKDANJIH STVARI / SEE US VANISHING IN THE FIRE, Rudi Uran, Slovenia, 5  min.

INTER_PRO_2
ON A TRIP DOWN MEMORY LANE / PUTEM ALEJE SEĆANJA, Marie Elisa Scheidt, Germany, 17 min.
PURPLE / LJUBIČASTO, Iva Radivojević, USA, 5 min.
MOZMAD’S SYMPHONY / MOZMADOVA SIMFONIJA, Vasco Mendes, Portugal, 13 min.
THE CAT / MAČKA, George Ungar, Canada, 3 min.
KATHERINE / KATARINA, Clare Smart & Katherine Smart, UK, 7 min.
21.04.02, Jean-Gabriel Periot, France, 10 min.
FACIAL PERCEPTION / FACIJALNA PERCEPCIJA, Tahir Ün, Turkey, 3 min.

21:30
Mala sala / Small Theater
Povodom filma / Apropos Film
Hommage Gotovac
PESMA ZA TOMA / A SONG FOR TOM
Slobodan Šijan, 2010, 12 min.

17:00 – 23:00
Galerija / Gallery
Izložba / Exhibition
VREME KINO KLUBOVA / THE CINE-CLUB ERA

 

Petak / Friday
10. Decembar / December 2010

15:00
Mala sala / Small Theater
Konkurencija / Competition
REGIO_PRO_2
INTER_PRO_2

17:00
Mala sala / Small Theater
Vreme kino klubova / The Cine-club Era
KINO KLUB ZAGREB
Retrospektiva / Retrospective
Uvodna reč / Introduction by
Željko Radivoj
Filmovi / Films
(Selekcija / Selected by Mladen Burić)
SCUZA SIGNORINA, Mihovil Pansini, 1963, 11 min.
SRETANJE / INTERACTION, Vladimir Petek, 1963, 6 min
PRIJEPODNE JEDNOG FAUNA / AFTERNOON OF A FAUN, Tomislav Gotovac, 1963, 11 min.
TERMITI / TERMITES, Milan Šamec, 1963, 2 min.
K-3 ČISTO NEBO BEZ OBLAKA / K-3 CLEAR SKY WITH NO CLOUDS, Mihovil Pansini, 1963, 3 min.
KARIOKINEZA / KARYOKINESIS, Zlatko Heidler, 1965, 2 min.
EKVILIBRIJ / EQUILIBRIUM, Miroslav Mikuljan, 1965, 4 min.
SONATA O BLENDI 2,8 ZA NIZO KAMERU FA3 / SONATA ABOUT IRIS 2.8 FOR NIZO CAMERA FA3 , Marijan Hodak, 1968, 9 min.
T, Tomislav Gotovac, 1969, 15 min.
SUMORNO MORE / MURKY SEA, Tatjana Ivančić, 1977, 4 min.
IZLAZAK RADNIKA IZ TVORNICE I ULAZAK VLAKA U STANICU / WORKERS LEAVING THE FACTORY AND THE ARRIVAL OF THE TRAIN TO THE STATION, Marijan Hodak, 1981, 8 min.
PSIHOGENEZA / PSYCHOGENESIS, Vladislav Knežević, 1989, 7 min.
DANI PREŽIVJELOG RATNIKA / DAYS OF A WARRIOR SURVIVOR, Vedran Šamanović, 1996, 1 min.
MEETING ALICE / UPOZNAVANJE SA ALIS, Vedran Šamanović, 1999, 9 min.

19:00
Mala sala / Small Theater
Autorska prezentacija / Director`s Selection
KARPO GODINA
ZDRAVI LJUDI ZA RAZONODU / LITANY OF HAPPY PEOPLE, 1970.
GRATINIRANI MOZAK PUPILIJE FERKEWVERK / THE GRATINATED BRAINS OF PUPULIJA FERKEVERK, 1970.
O LJUBAVNIM VESTINAMA ILI FILM SA 14441 KVADRATA / ABOUT THE ART OF LOVE OR A FILM WITH 14441 FRAMES, 1971.
MAKING OF SONJA HENIE
RAZGOVOR SA AMERICKIM AUTORIMA SONJE HENIE POSLE SKORO 40 GODINA NAKON PROJEKCIJE U Njujorku. / A TALK WITH THE AMERICAN AUTHORS OF SONJA HENIE ALMOST 40 YEARS AFTER THE NEW YORK SCREENING
NEDOSTAJE MI SONJA HENIE / I MISS SONJA HENIE, 1972.

21:00
Velika sala / Big Theater
Konkurencija / Competition
REGIO_PRO_3
FREEDOM / SLOBODA, Mia Nikolić, Serbia, 3 min.
UNTITLED / BEZ NASLOVA, Jelica Kiso, Serbia, 3 min.
2008(SMRTI) / 2008 (DEATHS), Stjepan Domić, Croatia, 15 min.
VOICE / GLAS, Ksenija Jurišić, Croatia, 2 min.
RAZGLEDNICE / POSTCARDS, Nika Autor, Slovenia, 9 min.

INTER_PRO_3
VIRTUALITIES / VIRTUELNOSTI, Yiorgos Nalpantidis , Greece, 16 min.
ABSTRACT? / APSTRAKTNO?, Alexei Dimitriev, Russia, 4 min.
A TIME SHARED UNLIMITED / BESKONAČNO PODELJENO VREME, Zachary Epcar, Czech Republic, 10 min.
ME, MYSELF AND I IN THE AGE OF DOWNLOAD / JA I MOJE JA U DOBA DAUNLOUDOVANJA, Thomas Kutschker, Germany, 5 min.
STOCHASTICS / STOHASTIKA, David Kidman, France, 9 min.
EDIT OF ACTUALITY / MONTAŽA POSTOJEĆEG, Jennifer Ross, UK, 5 min.
UTOPIA / UTOPIJA, Estela Estupinyà Garcia, Germany, 8 min.

21:30
Mala sala / Small Theater
Povodom filma / Apropos Film
Hommage GEFF
NENARATIVNI OMNIBUS / NON-NARRATIVE OMNIBUS
Miroslav Bata Petrović, 2010, 90 min.

17:00 – 23:00
Galerija / Gallery
Izložba / Exhibition
VREME KINO KLUBOVA / THE CINE-CLUB ERA

 

Subota / Saturday
11. Decembar / December 2010

10:00
Okrugli sto / Roundtable
VREME I AVANGARDA KINO KLUBOVA / THE CINE-CLUB ERA AND AVANT-GARDE
Učestvuju: Marko Babac, Predrag Čonkić, Karpo Godina, Nikola Djurić, Tomislav Brčić, Miha Peče, Sunčica Fradelić, Željko Radivoj, Goran Filipaš, Stevan Vuković, Branislav Miltojević...

15:00
Mala sala / Small Theater
Konkurencija / Competition
REGIO_PRO_3
INTER_PRO_3

17:00
Mala sala / Small Theater
Vreme kino klubova / The Cine-club Era
KINO KLUB LJUBLJANA
Retrospektiva / Retrospective
Uvodna reč / Introduction by
Miha Peče i Mitja Marko Feguš
Filmovi / Films
IGRA / GAME, Vinko Rozman, 1967, 9 min.
PRAŠKA POMLAD / PRAGUE SPRING, Vinko Rozman, 1969, 10 min.
RASTE MI RASTE TRAVCA ZELENA / GREEN GRASS GROWS FOR ME, Tone Rački, 1970, 3 min.
LUBEZEN NA PRVI POGLED / LOVE AT FIRST SIGHT, Tone Rački, 1972, 3 min.
DOLGOST ŽIVLJENJA NAŠEGA JE KRATKA / THE LENGTH OF OUR LIVES IS SHORT, Jaka Bregar, 1968, 4 min
STARO DVORIŠČE / OLD YARD, Vasko Pregelj, 1967.
REKVIEM / REQUIEM, Vasko Pregelj, 1967.
KILLER FON WANSEE, Mitja Marko Feguš, 1969-70, 5 min.

19:00
Mala sala / Small Theater
Autorska prezentacija / Director`s Selection
Szabolcs Tolnai
Film
NYÁRI MOZI / LETNJI BIOSKOP / SUMMER MOVIE
Reditelj: Tolnai Szabolcs, 1998, 65 min, crno beli / black-white
Direktor fotografije: Miloš Vlaški
Muzika : Lajko Feliks
Uloge: Erne Sagmeister, Alexandar Stojanović, Lajko Feliks, Losonc Reže

21:00
Velika sala / Big Theater
Konkurencija / Competition
REGIO_PRO_4
SNEŽANA I SEDAM PATULJAKA / SNOW WHITE AND THE SEVEN DWARFS, Zoran Tairović, Serbia, 59 min.

INTER_PRO_4
WHISTLING UNDER WATER / ZVIŽDANJE POD VODOM, Hooshmand Varaei, Iran, 15 min.
APPROACHES TO LONELINESS II / PRISTUPI SAMOĆI II, Marco Wedel, Germany, 4 min.
INTERIORISM / INTERIORIZAM, Hernán Talavera & Chema Araque, Spain, 12 min.
SELF IMPROVEMENT / SAMOPOBOLJŠANJE, Clint Enns, Canada, 3 min.
QUARTERING / PODELJENOST, Chris Loukes, UK, 7 min.
AXIOM / AKSIOM, Sally Grizzell Larson, USA, 2 min.
STRIPS / SKIDANJA, Felix Dufour-Laperrière, Canada, 6 min.
STANDSTILL / MIROVANJE, Angeliki Malakasioti, Greece, 9 min.

21:30
Mala sala / Small Theater
Povodom filma / Apropos Film
U INDIJI UMRLA JE LJUBAV MOJA / MY LOVE DIED IN INDIA
Nikola Stojanović, 2010, 22 min.

 

17:00 – 23:00
Galerija / Gallery
Izložba / Exhibition
VREME KINO KLUBOVA / THE CINE-CLUB ERA

 

Nedelja / Sunday
12. Decembar / December 2010

10:00
Okrugli sto / Roundtable
EKSPERIMENTALNI FILM U REGIONU / EXPERIMENTAL FILM IN THE REGION
Učestvuju: Bady Minck, Karpo Godina, Szabolcs Tolnai, Zoran Saveski, Greg DeCuir...

15:00
Mala sala / Small Theater
Konkurencija / Competition
REGIO_PRO_4
INTER_PRO_4

17:00
Mala sala / Small Theater
Vreme kino klubova / The Cine-club Era
KINO KLUB NOVI SAD
Selekcija iz arhiva kino kluba Novi Sad / Selection from the Novi Sad Cine-club Archive
Uvodna reč / Introduction by
Goran Filipaš
Filmovi / Films
KAVEZ / THE CAGE, Dragan Majkić, 1979.
KRST / THE CROSS, Dušan Šukunda.
ENERGIJA TEJPA / THE ENERGY OF TAPE, Branislav Štrboja, 1986.
ZAČARAN KRUG / MAGIC CIRCLE, Nenad Milinov.
VOLIM TE / I LOVE YOU, Autorska grupa CVI, 1976.
TAČKA / FULL STOP, Petar Deđanski.
DETANT 3051/ DÉTENTE 3051, Nikola Grujić.
JELA / JELA, Miroslav Drobac, 1967.
ADVOKAT / THE LAWYER, Artur Hofman.

18:00
Velika sala / Big Theater
Van konkurencije / Out of Competition
THE DEATH OF SOCRATES / SOKRATOVA SMRT
Nataša Prosenc, 2010, 82 min.

19:00
Mala sala / Small Theater
Vreme kino klubova / The Cine-club Era
AKADEMSKI KINO KLUB
Retrospektiva / Retrospective
Uvodna reč / Introduction by
Predrag Čonkić
Filmovi / Films
ZID / THE WALL, Kokan Rakonjac, 1960, 8min.
TRIPTIH O MATERIJI I SMRTI / TRIPTYCH ON THE MATTER AND DEATH, Živojin Pavlović, 1960, 9min.
RUKE LJUBIČASTIH DALJINA / ARMS IN THE PURPLE DISTANCE, Sava Trifković, 1962, 11min.
PRAVAC (Stevens Duke) / DIRECTION (Stevens Duke), Tomislav Gotovac, 1964, 9min.
KOMPOZICIJA / COMPOSITION, Vjekoslav Nakić, 1970, 10min.
SAMOGLASNICI / VOWELS, Nikola Đurić, 1973, 10min.
IZDAH / EXHALATION, Ivan Obrenov, 1976, 12min.
KUĆA / THE HOUSE, Radoslav Vladić, 1977, 9min.

21:00
Velika sala / Big Theater
ALTERNATIVE FILM-VIDEO 2010
Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Cinematic Works of the Festival

17:00 – 23:00
Galerija / Gallery
Izložba / Exhibition
VREME KINO KLUBOVA / THE CINE-CLUB CLUB ERA

 

Žiri / Jury
Karpo Godina, Bady Minck, Szabolcs Tolnai

Selekciona komisija / Selection Committee
Zoran Saveski, Greg DeCuir