Akademski filmski centar
Dom kulture “Studentski grad”

ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2016
Festival novog filma i videa / Festival of New Film and Video
Beograd / Belgrade, 7-11. decembar 2016.

PROGRAM

7.12. | Sreda | Wednesday 

16.00 | Mala sala | Small Theatre 
Retrospektiva / Retrospective
ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2015

Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival
27.12.2013 St. Louis Senegal - Friedl vom Gröller, Austria, 2014, 3 min
9,8m/s. - Davorin Marc, Slovenia, 2015, 4 min
A Fire in My Brain That Separates Us - Benjamin Ramirez Pérez, Germany, 2015, 17 min
Demountable - Douwe Dijkstra, Netherlands, 2014, 12 min
Pure Virtual Function - Péter Lichter, Hungary, 2015, 3 min
The Exquisite Corpus - Peter Tscherkassky, Austria, 2015, 19 min
The Figures Carved Into the Knife by the Sap of the Banana Trees - Joana Pimenta, Portugal, 2014, 16 min
This is Not Another Spaghetti Western - Asbel Esteve Obiol, Spain, 2015, 4 min

18.00 | Mala sala | Small Theatre 
Sećanje / In memoriam
SLOBODAN MIČIĆ (1948 – 2016)
Filmovi i snimak razgovora iz 1995.
Uvodna reč / Introduction by Miroslav Bata Petrović

19.00 | Galerija | Gallery
Video-instalacije / Video installations
TI SI SAT / YOU ARE THE CLOCK
Nemanja Lađić

19.45 | Velika Galerija | Main Theatre Gallery
Izložba / Exhibition
ALTERNATIVE FILM ARHIV Akademskog filmskog centra
Kustos Nikola Đurić

Prezentacija / Presentation
CONNECT ARCHIVES
EVROPSKA MREŽA ONLAJN FILMSKIH ARHIVA / EUROPEAN NETWORK OF ONLINE FILM ARCHIVES
Predstavljaju / Presented by
Sebestyén Kodolányi, Natalie Gravenor,
Bálint Csöllei
20.45 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #1

Towards the Hague - Sylvia Winkler and Stephan Köperl, Netherlands, 2016, 5 min
Wunschkonzert - Marlene Denningmann, Germany, 2016, 13 min
Election Year - Salise Hughes, United States,
2015, 3 min
Nepoznate energije, neidentificirani osjećaji - Dalibor Barić, Croatia, 2015, 40 min
More Dangerous Than a Thousand Rioters - Kelly Gallagher, United States, 2016, 6 min
Random Access Archive No. 1 - John Di Stefano, Australia, 2016, 2 min
Soft Power - Elena Artemenko, Russian Federation, 2016, 10 min
Still Holding Still - Sarah Vanagt, Belgium,
2015, 10 min

8.12. | Četvrtak | Thursday

9.00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Team work / Ex-Yu regionalni arhivi
CONNECT ARCHIVES PROJECT DEVELOPMENT
Slovenska kinoteka, Hrvatski filmski savez,
Akademski filmski centar i pozvani eksperti / and invited experts

11.00 | Atelje 26
Radionica / Workshop
DÉJÀ-VU (PSYCHO REMAINS) / DEŽA VI (PSIHO OSTACI)
Derek Woolfenden

15.00 | Mala sala | Small Theater 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #1

17.00 | Mala sala | Small Theatre 
Retrospektiva / Retrospective
FOUND FOOTAGE, ART OF SELF DEFENSE
FAUND FUTIDŽ, UMETNOST SAMOODBRANE
Predstavlja / Presented by
Derek Woolfenden
19.00 | Mala sala | Small Theatre
Retrospektiva / Retrospective
HOLLAND REVISITED
Holandski eksperimentalni film 1960 - 1990.
Predstavlja / Presented by
Simona Monizza, EYE Filminstitut Nederland

Tulips, Wim van der Linden/Wim T. Schippers, 1966, 3 min, 16 mm
Birds, Frans Zwartjes, 1968, 5 min, 35 mm
Daydreams, Elsa Stansfield/Madelon Hooykaas, 1972, 8 min, 16 mm
Touring Holland by Bicycle, Paul de Nooijer/Jerry Musser, 1981, 3 min, 16 mm
Case of the Spiral Staircase, Karin Wiertz/Jacques Verbeek, 1981, 3 min, 35 mm
Song for Four Hands, Barbara Meter, 1970,
4 min, 16 mm
Rubbish, Matthijn Seip, 1972, 13 min, 16 mm
Re-Action in A, Noud Heerkens, 1979,
5 min, 16 mm
Oblique, Maarten Visser, 1980, 3 min, 35 mm
Space Modulation, Bart Vegter, 1994,
1 min, 16 mm
#3, Joost Rekveld, 1994, 4 min, 16 mm
Ruby is the One, Earth and Fire, 1970,
3 min, 35 mm

21.00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

In, Over & Out - Sebastian Brameshuber, Austria/France, 2015, 11 min
Feeding Back - Mores McWreath, United States, 2016, 9 min
Remembering the Pentagons - Azadeh Navai, Iran/United States, 2015, 23 min
R-15 - Kevin Jerome Everson, United States, 2017, 5 min
Sektor - Goran Škofić, Croatia, 2015, 5 min
Expo, My Dirty Attic - Allan Brown, Canada, 2016, 8 min
Immagine - Gerard Cairaschi, France, 2015, 9 min
Matière première / Raw Material - Jean-François Reverdy, France, 2015, 26 min

9.12. | Petak | Friday 

10.00 | Sala za sastanke | Conference Hall
5. Alternative film/video istraživački forum
5th Alternative Film-Video Research Forum
DOCUMENTARY INTERSECTIONS
Učesnici / Participants: Marina Gržinić, Bruce Checefsky, Aleksandra Milovanović, Mariangela Ciccarello & Philip Cartelli, Isidora Ilić & Boško Prostran (Doplgenger), Ed Webb-Ingall, Sanne Sinnige, Sebestyén Kodolányi, Esther Johnson, Anna Almeida
Moderator Greg DeCuir

11.00 | Atelje 26
Radionica / Workshop
DÉJÀ-VU (PSYCHO REMAINS)
DEŽA VI (PSIHO OSTACI)
Derek Woolfenden

15.00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #2

17.00 | Mala sala | Small Theatre
Regional Archives Heritage
MIDDLE CLASS CRISES / KRIZA SREDNJE KLASE
Personal view, comparative curation of films / Lični pogled, uporedni izbor filmova
Sebestyén Kodolányi
Related program to Connect Archives project development
18.30 | Mala sala | Small Theatre
Autorska prezentacija / Author’s presentation
PETER TSCHERKASSKY
Coming Attractions - 2010, 25 min, Color / B/W, 35 mm
Exquisite Corpus - 2015, 19 min, B/W, 35 mm
Instructions for a Light and Sound Machine - 2005, 17 min, B/W, 35 mm
Outer Space - 1999, 10 min, B/W, 35 mm

21.00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

Schizophrenia - Yuri Muraoka, Japan, 2016, 10 min
Procedere - Delia Schiltknecht, Switzerland, 2015, 6 min
Timeless - Irena Paskali, Germany, 2016, 4 min
Dying Film - Maja Novaković, Serbia, 2015, 3 min
Dissociation - Dirk de Bruyn, Australia, 2016, 8 min
Mikveh - Adrian Garcia Gomez, United States, 2016, 6 min
Meandering - Jon Behrens, United States, 2015, 5 min
Flood - Susu Laroche, United Kingdom, 2016, 4 min
Mediterranean Sea - Beate Hecher and Markus Keim, Austria, 2016, 9 min
Lampedusa - Philip Cartelli and Mariangela Ciccarello, Italy, 2015, 14 min

10.12. | Subota | Saturday

11.00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
UMETNIČKI POKRETI I ALTERNATIVNI FILM I VIDEO
ART MOVEMENTS AND ALTERNATIVE FILM & VIDEO
Učesnici / Participants: Božidar Zečević, Eve Heller, Marina Gržinić, Slobodan Šijan, Diana Nenadić, Petra Belc, Dejan Sretenović, Sebestyén Kodolányi, Miroljub Stojanović, Miroslav Bata Petrović, Zoran Saveski...

11.00 | Atelje 26
Radionica / Workshop
DÉJÀ-VU (PSYCHO REMAINS) / DEŽA VI (PSIHO OSTACI)
Derek Woolfenden

15.00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #3

17.00 | Mala sala | Small Theatre 
Program
REGIONALNI TOKOVI / REGIONAL CURRENTS

Between Flashback and Déjà-vu II - Krassimir Terziev, Bulgaria, 2016, 9 min
Zagreb Confidential - Imaginary Futures -
Darko Fritz, Croatia, 2015, 14 min
X Tape - Dragan Mileusnić and Željko Serdarević, Croatia, 2015, 8 min.
We Have All Been Here Since Forever - Matevž Jerman and Peter Cerovšek and Neža Grum, Slovenia, 2015, 12 min
Destruction as a Form of Creation / Creation as a Form of Destruction - Katarina Kukolj, Serbia, 2016, 3 min
Ding Dong - Maja Rezoug, Croatia, 2016, 10 min
First Gasp - Miranda Herceg, Croatia,
2016, 21 min

18.30 | Mala sala | Small Theatre 
Autorska prezentacija / Author’s presentation
GRŽINIĆ I ŠMID: POLITIKE EKSPERIMENTALNOG VIDEA
GRŽINIĆ AND ŠMID: THE POLITICS OF EXPERIMENTAL VIDEO
Marina Gržinić predstavlja/presents video radove/works Marine Gržinić i/and Aine Šmid
Bilokacija / Bilocation - 1990, 12.06 min, Betacam SP
Labirint / Labyrinth - 1993, 11.45 min, Betacam SP
Luna 10 - 1994, 10.35 min, Betacam SP
A3 apatija, aids in Antartika / A3 - Apathy, Aids and Antarctica - 1995, 9.37 min, Betacam SP
Obsedenost / Obsession - 2008, 16.10 min, mini DV
Čista svoboda / Naked Freedom - 2010, 19.27 min, digital Beta

20.00 Razgovor/Talk
O ISTORIJI, SEKSUALNOSTI, AUTORSTVU, RATU I VIDEU / FILMSKI DISPOZITIVI UKLJUČENJAIISKLJUČENJA
Questions of history, sexuality, authorship, war and video / films apparatuses of exclusion and inclusion
Učesnici / Participants: Marina Gržinić, Miško Šuvaković, Aneta Stojnić, Saša Kesić, Želimir Žilnik

21.00 | Velika sala | Main Theatre
Konkurencija / Competition
PROGRAM #4

This Is a Tree #1 - Davorin Marc, Slovenia,
2016, 3 min
The Stream 6 - Hiroya Sakurai, Japan, 2015, 7 min
Recovering Industry - Andrea Slovakova, Czech Republic, 2015, 20 min
Buried in Light - Gautam Valluri, India, 2016, 7 min
Almost Nothing - Ana Hušman, Croatia,
2016, 16 min
Answer Print - Mónica Savirón, United States, 2016, 5 min
Distortion - Lydia Nsiah, Austria, 2016, 5 min
Untitled - Igor. M. Toholj, Serbia, 2016, 5 min
Non-Places: Beyond the Infinite - Péter Lichter, Hungary, 2016, 6 min
Maps to the In-Between - Katya Yakubov, United States, 2015, 7 min

11.12. | Nedelja | Sunday

11.00 | Sala za sastanke | Conference Hall
Okrugli sto / Round Table Discussion
ALTERNATIVNI FILM U REGIONU 2016 / ALTERNATIVE FILM IN REGION IN 2016
Učesnici / Participants: Marina Gržinić, Eve Heller, Zoran Saveski, Greg DeCuir…

15.00 | Mala sala | Small Theatre 
Konkurencija / Competition
PROGRAM #4

17.00 | Mala sala | Small Theatre 
Retrospektiva / Retrospective
NE/PRIKAZANE: EKSPERIMENTATORICE U JUGOSLAVENSKOM ALTERNATIVNOM FILMU
DIS/APPEARANCES: WOMEN’S EXPERIMENTAL FILM IN YUGOSLAVIA
Predstavlja / Presented by
Petra Belc

Putositnice, Tatjana Ivančić, 1976, 5 min
Putovanje, Bojana Vujanović, 1972, 2 min
Četvorodimenzionalna kuća, Mirjana Božin, 1982, 9 min
Tatjana Ivančić: Grad u izlogu, 1969, 5 min
Žemsko, Dunja Ivanišević, 1968, 6 min
Igra, Sunčica Jergović, 1982, 2 min
Rondo, Divna Jovanović, 1963, 3, 5 min
Linija manjeg otpora, Bojana Vujanović,
1969, 5 min
Ekvinocij, Tatjana Ivančić, 1973, 4,2 min
Erna, Erna Banovac, 1963, 2, 3 min
Pieta, Biljana Belić, 1970, 4 min
Golo, Zorica Kijevčanin i Miodrag Milošević,
1983, 8 min
Do posljednje kapi, Tatjana Ivančić, 1972, 3 min
Preobražaj, Divna Jovanović, 1973, 3 min

19:00 | Mala sala | Small Theatre 
Autorska prezentacija / Author’s presentation
EVE HELLER

Self-Examination Remote Control - 1981-2010, 5 min, Color, S8 transferred to 35 mm
One - 1978-2010, 2 min, B/W, S8 transferred to 35 mm
Juice - 1982-2010, 4 min, B/W, S8 transferred to 35 mm
Ruby Skin - 2005, 4 min, Color, 16 mm
Her Glacial Speed - 2001, 4 min, B/W, 16 mm
Behind this Soft Eclipse - 2004, 10 min, B/W, 16 mm
Creme 21 - 2013, 10 min, Color,
Digital (Bly-Ray / HD)
Astor Place - 1997, 10 min, B/W, 16 mm restored to DCP
Last Lost - 1996, 14 min, B/W,
16 mm restored to DCP

21.00 | Velika sala | Main Theatre
Lista značajnih ostvarenja Festivala
List of Important Works of the Festival
ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2016

Selectors: Greg De Cuir Jr and Zoran Saveski
Jury: Marina Grzinic, Eve Heller and Peter Tscherkassky