Alternative Film/Video 2005
PROGRAM

Festival novog filma i videa autora sa prostora ex Jugoslavije

 

7 – 11. decembar 2005.

 

ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2005 - Festival novog filma i videa autora iz regiona bivše Jugoslavije, biće održan od 7. do 11. decembra 2005 u Domu kulture “Studentski grad” u  organizaciji Akademskog filmskog centra. Takmičarski program sastavljen je od najboljih od preko 140 prijavljenih radova, a u pratećem programu predstavljeni su festivali i produkcija iz regiona, kao i međunarodni program koji će najaviti međunarodni karakter Festivala ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2006.

Festival ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2005 podržao je Sekretarijat za kulturu Skupštine grada Beograda.

Medijski sponzori: RTS, B92, Radio 202.

 

PROGRAM

Sreda 7. 12. 2005.

Mala sala DKSG

16h Informativni program

REEALITE MACEDONIENNE, Denis Saraginovski, Slobodanka Stevceska & Sasho Talevski, MK, 15:00

VREME, Tamara Radanović, SCG, 4:26

DIM, Marko Nikolić, SCG, 23:37

KAMO SUTRA, Mirza Salkić, BIH, 4:12

IGRA, Bojana Bojović, SCG, 4 :00

MOSQUTEX, Ivo Matevski, Grčka, 4:00

BEZ POČETKA I BEZ KRAJA, Rastko Kukić, SCG, 2:27

BAHEMONT – KRADLJIVAC SNOVA, Slaviša Starčević, SCG, 9:10

ENTER, Tomislav Čavar, Nikica Klobučar, HR, 4:00

CAGED BIRDIE WON'T EVER FLY, Marija Aranđelović, SCG, 5:00

SUDBINA, Jelena Milovanović, SCG, 7:26

ARMIJA I JA, Filip Markovinović, SCG, 24:00

BALAVURDIJA, Zoran Kokanović, SCG, 7:43

SLAVA MRTVIMA, Lazar Bodroža, SCG, 2:34

SONET, Marko Stoimenov, SCG, 6:00

Ukupno trajanje: 123 min

 

Velika sala DKSG

19h Nikola Šindik: NO PASSARAN, konvencionalni ritual

Velika galerija DKSG

20h Otvaranje izložbe: Alberto de Mikele (Alberto de Michele, Amsterdam)

ALT Lounge (Donji hol DKSG)

20h Otvaranje izložbe: Kosmoplovci

Velika sala

20.30h Takmičarski program 1

HOMOGENIC, Maja Popović, SCG, 5:00

JUST ME, Predrag Milošević, SCG, 5:00

KOPFARBEIT, Vladimir Frelih, Nemačka, 9:00

CESAR FRANCK– WOLF VOSTELL, Tomislav Gotovac a.k.a Antonio Lauer, HR, 19:00

JESUS CHRIST, Pedro Veloso, Dominic Jann, Maurits Bartstra, Slovenija, 1:00

EXPERIANCE, Rašid / Dominator / Kosmoplovci, SCG, 4:00

OSTACI FILMSKE TRAKE, Zorica Jevremović, SCG, 3:00

DIGITAL SNOWFLAKES, Vlada Petrić, SCG, 1:00

MARSIJALOV NAJBOLJI PRIJATELJ, Vojislav Milošev Zlikovac, SCG, 6:10

OKTOBARSKI SALON,  Dragan Vildović,  SCG, 4:00

IGRA 2/1, Konstantin Vukin, SCG, 10:00

FINAL HUNT, Bojan Matjašič, Slovenija, 3:48

MISERE, Gabrijel Savić Ra, SCG, 8:00

NATO NOSFERATO, Tamara Vukin, Kanada, 3:40

PASLIKA SMIRAJA, Čila Feješ i Atila Ivan, SCG, 28:00

ENDGAME, Goran Micevski, SCG, 5:00

ART KARAOKES, Ivan Ožetski, Hrvatska, 5:00

Ukupno trajanje: 124 min

 

Velika galerija DKSG

22:30h Live act: Izvanredni Bob i Alan Čumak

 

Četvrtak 8. 12. 2005.

Mala sala

14h Eksperimentalni igrani film: BIG BANG KISS, Dejan Vlaisavljevic Nikt, Holandija, 2005,

16h Nataša Dimitrievska: Lokomotiva, Skoplje, predavanje i projekcija

18h Ron Sluik: Video selekcija, predavanje i projekcija

DEVOUSCHKA, Lorainne Gillette (France)          &#8211         

DANCE OF CHAIRS, Ruben Bellinkx (Belgium)

I AM LIKE MOZART, Cristina David (Romania)   

30s, Roonytoons (Romania)                    

TRANS BALKANICA, klip, Marcel (Moldova)                  

 

Velika sala

20.30h Takmičarski program 2

RELOCATED, Vladislav Knežević, HR, 12:00

TIME SKETCHING, Predrag Milošević, SCG, 3:12

CNÝNPCK, Kosmoplovci, SCG, 8:40 min

FROM BLACK TO WHITE INSIDE, Vujkov Nataša, SCG, 2:47

OGLEDALA GRADA, Vladimir Končar i Dušan Gačić, Hr, 10:00

PRO FILE EDITORIAL, Danijela G Philipp, NOR, 6:32

QUE LA BETE MEURE – NEKA KREPA ZVER, Marija Jaćimović, SCG, 4:10

STAMPING OUT THE SKY, Anđela Stevanović, SCG, 2:00

SLUČAJ GOSPOĐE SPASIĆ, Morača Nikola, SCG, 8:24

ELEKTRO ORSON, Miha Mlaker, Slovenija, 24:00

ELLIPSE, Sunčica Fradelić, Hrvatska, 7:10

PILOT 01, Goran Škofić, Hrvatska, 3:30

BEAUTY IS A CLOWN, Bojan Matjašić, Slovenija, 5:00

PETA SAJETA, Grupa autora, Slovenija, 35:00

SIMPTOMI, Dominator/Kosmoplovci, SCG, 5:25

THE NEXT LETTER, Jovan Todorović Džo/ Kosmoplovci, SCG, 16:50

GUSLE U KOSMOSU, Vojislav Milošev Zlikovac, SCG, 7:26

ISPOVEST JEDNE ZVEZDE, Ivan Zupanc, SCG, 34:00

Ukupno trajanje: 190 min

  

Petak 9. 12. 2005.

Mala sala

14h Takmičarski program 3

X21, Rašid/Kosmoplovci, SCG, 11 min

DISCOURSE1/DISCOURSE 2, Mihailo Ristić, SCG, 21 min

TREPERIVANJE, Ivan Tasić, SCG, 2:43

DANCING OF THE WIND, Milica Uskoković, SCG, 4 min

T 31, Tatar/Kosmoplovci, SCG, 6:30

SLUČAJ ANDRIJE E. , Marko Cvejić, SCG, 30 min

POSLE RATA, Srđan Keča, SCG, 47 min

Ukupno trajanje: 113 min

  

16h Neri Musa: Festival kratkog filma 2005, Mostar

18h Simon Bogojević Narat, Marina Kožul: Festival eksperimentalnog filma i videa 25 fps 2005, Zagreb, i projekcija programa Videodrom, Hrvatska radiotelevizija, Program za kulturu, 30' / 45', 2002-2004.

Velika sala

20.30h Takmičarski program 4

ENERGIA ATOMICA, Daniele Trani, Sophie Wagner, Maša Zagorc, Ruggero de VIRGILIIS, Maja Kutin, Seljak Alfred iz Narpelja, Slovenija, 16:39

OGLEDALO, Jelena Bešir, SCG, 9:00

L 'ART DE LA FUGUE, Altinai Petrovitch Njegoš, Francuska, 23:00

PUŠKIN I GOGOLJ, Mirjana Batinić, Hrvatska, 2:13

ŠAPUTAVE DEVOJKE II, Zorica Jevremović, SCG, 10:47

SINHRONIJA, Vesna Čadež, Slovenija, 4:00

KO JE DŽONI, Lidija Antonović, SCG, 15:00

COCKTA 1, Meike, Sophie, Tobias, Alex, Nataša, Slovenija, 00:24

COCKTA 2, Meike, Sophie, Tobias, Alex, Nataša, Slovenija, 00:24

COCKTA 3, Meike, Sophie, Tobias, Alex, Nataša, Slovenija, 00:26

INSOMNIA, Tanja Majdak, SCG, 3:00

CANDY – STORYBOARD OF 5 PIECES, Danijela G. Phillip, Norveška 4:00

ATTRACTIVE CACTUS OF VENUS, Ana Morales, Dženi Rostohar, Petra Jagrič, Slovenija, 11:00

PJACA OD PRIJATELJA, Snežana Krejić, SCG, 44:00

Ukupno trajanje: 144 min

 

ALT Lounge (Donji hol DKSG)

23h Live video session: Restart

 

Subota 10. 12. 2005.

Sala za sedniceDKSG

14h Okrugli sto: Mreže

Učesnici: Ron Sluik, Alberto de Mikele, Tomislav Gotovac, Jovan Jovanović, Biljana Tanurovska, Nataša Dimitrievska,Tomaž Pavković, Goran Škofić, Simon Bogojević Narat, Marina Kožul, Neri Musa, Marko Cvejić, Miodrag Milošević, Aleksandra Sekulić, Boško Prostran, Miroslav Sretenović, Mihailo Ristić.

Mala sala

16h  Eksperimentalni igrani film: 33 x AROUND THE SUN, Džon Hardvik (John Hardwick), 83:00, Velika Britanija, 2005

18h  Jovan Jovanović: MLAD I ZDRAV KAO RUŽA, igrani film

Velika sala

20.30h Takmičarski program 5

DŽODI, Dušan Tolmač, Velika Britanija, 20:00

STARI RATNICI SADA, Marko Roksandić, SCG 8:00

EROTMIKA, Milan Zulić, SCG, 3:00

A NO GMO, Tomislav Čavar, Nikica Klobučar, Hrvatska, 3:25

DEFEKT, Marko Tasić SCG, 2:20

OUROBOROS, Jelena Bračun, Hrvatska, 3:40

KOYAA, Kolja Saksida, Slovenija, 6:25

ACROSS THE BRIDGE, Denis Cvitičanin. Kanada, 35:00

MUSAVA OGLEDALA, Vesna Spasić, Miloš Peškir, Holandija, 10:40

DIMENZIJE NEPOZNATE, Nevena Nikolić, SCG, 4:50

MOONLIGHT, Branko Sujić, SCG, 6:00

JARBOLI, Ankica Cicvarić, Hrvatska, 1:30

SPACE OUT, Zoran Kokanović, SCG, 1:00

XENOLOGY, Aleksandra Vasiljević, SCG, 3:00

D796, Tatar/Kosmoplovci, SCG, 6:00

MUŠKI KOD – ŽENSKI KOD, Miroslav Bata Petrović, SCG, 20:00

KANON, Aleksandar Muharemović, Hrvatska, 2:00

DDEVICE, Denis Saraginovski & Slobodanka Stevceska, Makedonija, 32:00

KOLONIJA (1&2), Dominator/Kosmoplovci, SCG, 12:00

ukupno trajanje: 181 min

  

ALT Lounge

DJ WOO

 

Nedelja 11. 12. 2005.

Sala za sednice DKSG

14h Okrugli sto

Učesnici: Ron Sluik, Alberto de Mikele, Tomislav Gotovac, Jovan Jovanović, Biljana Tanurovska, Nataša Dimitrievska, Tomaž Pavković, Goran Škofić, Simon Bogojević Narat, Marina Kožul, Neri Musa, Marko Cvejić, Miodrag Milošević, Aleksandra Sekulić, Boško Prostran, Miroslav Sretenović, Mihailo Ristić.

Mala sala

16:30h Tomaž Pavković: Luksuz festival po ceni filma 2005, Krško

18h Alberto de Mikele (Alberto de Michele): Park 4D TV, Amsterdam, prezentacija

Velika sala

20.30h Nagrađena ostvarenja (odluka žirija o Listi značajnih ostvarenja Festivala ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2005 i projekcija; članovi žirija: Jovan Jovanović, Ron Sluik, Biljana Tanurovska)

Alt Lounge (Donji hol DKSG)

Kosmoplovci: Iznenađenje

 

Direktor Festivala: Miodrag Milošević

Urednik Festivala: Aleksandra Sekulić

Koordinatori: Boško Prostran, Izvanredni Bob

Selekciona komisija: Miodrag Milošević, Danijela Purešević

Urednik takmičarskog programa: Miodrag Milošević

Dizajn: Izvanredni Bob

  

 

UČESNICI I PROGRAMI

 

Park 4D TV, Amsterdam

Park 4D TV iz Amsterdama preko dvadeset godina koristi elektronske medije da stvara "čistu sliku i zvuk": od ranih dana piratskog emitovanja, korišćenja kablovske mreže u Amsterdamu, Berlinu , Njujorku i Roterdamu, sada i streaming programa 24h dnevno – Park4ever.

www.park.nl

 

25 fps – Festival eksperimentalnog filma i videa, Zagreb

Ovaj je festival reakcija na sve agresivniju lobotomičnost globalnog televizijskog i kinematografskog repertoara, kao i na nestajanje neprofitabilnih kulturnih sadržaja iz medijskog prostora. Ta pojava, cinično nazvana "festivalizacijom", zapravo detektuje interes i potrebu publike za "drugačijim" i kvalitetnijim sadržajima. "25 fps" označava broj sličica u sekundi (frames per second) koliko ima evropski PAL sustav, za razliku od filma koji ih ima 24, odnosno NTSC sastava koji ih ima 30.

www.25fps.hr

 

Luksuz festival po ceni filma, Krško
Luksuz festival poceni filma želi prikazati kratkometražne i niskobudžetnu produkciju domaćih i stranih autorskih, eksperimnentalnih, alternativnih, aktivističnih filmova i videa, koji nastaju u tradicionalnim ili "garažnim" produkcijama, u klubovima, u okvirima nekomercijalne, eksperimentalne, autorske neinstitucionalne produkcije.

www.drustvo-dzmp.si

 

Festival kratkog filma, Mostar

Festival u Mostaru je postao Festival Kratkog Filma, iako je 2002. godine počeo kao Festival Amaterskog Filma, s ciljem promoviranja “kratkog filma” kao žanra koji je generalno nepoznat u BiH, bez obzira na nivo profesionalizma. Fokus festivala ostaje na “Amaterskom programu” za promicanje mladih autora iz regije, dajući im priliku da se predstave javnosti, mjesto i vrijeme za susrete, priliku da vide druge produkcije, kao i malu materijalnu pomoć za daljnju produkciju i iskustvo u obliku nagrade. Pored ovog, festival ima Program retrospektiva, Studentski program, Off program, itd.

http://www.film-klub.org

 

Jovan Jovanović

Filmski režiser iz Beograda, živi i radi u Ljubljani. Snimio je dva dugometražna filma: MLAD I ZDRAV KAO RUŽA i PEJZAŽI U MAGLI, i kratke i srednjemetražne filmove, među kojima su najpoznatiji IZRAZITO JA, KOLT 15 GAP, ČOVEK KOJI JE PRAVIO SISTEME.

 

Dejan Vlaisavljević Nikt

Filmski autor, muzičar, video umetnik. Živi i radi u Amsterdamu. 1980-90-ih stvarao u Akademskom filmskom centru i kao član grupe Plastično pozorište  NIKT. Muzičko scenski performansi: AMAZING FLY STORIES, JAVNI POZIV NA SAMOUBISTVO, pozorišni spektakl GENERALI USTAJU RANO, autor dugometražnog video filma FILM NEĆE BITI PRIKAZAN, 1989 i dugometražni BIG BANG KISS, kao i kratkih video filmova UP, FLOWER POWER, i dr.

 

Ron Sluik

Umetnik i kustos iz Amsterdama. Kao član grupe Sluik/Kurpershoek, a posle samostalno izveo brojne projekte i izlagao na grupnim i samostalnim izložbama širom sveta. Vodi kurseve na nekoliko evropskih umetničkih akademija, kao kustos i selektor učestvuje na brojnim festivalima i izložbama. Od 1999. vodi sa Irinom Grabovan AoRTa Art Centar u Kišnjevu u Moldaviji.

www.art-aorta.narod.ru

 

Alberto de Mikele (Alberto de Michele)

Video umetnik i urednik Park 4D TV iz Amsterdama. Izlagao na brojnim grupnim i samostalnim izložbama, TV izložbama i učesnik projekata među kojima je “How to live someone else’s life”.

 

33 x AROUND THE SUN

John Hardwick

eksperimentalni igrani film, 83:00, Velika Britanija, 2005

 

Scenario i režija: John Hardwick

Kamera: Danny Cohen

Muzika:  Patrick Fitzgerald

Dizajn zvuka: Peter Wobser

Montaža: Diarmid Scrimshaw

Producent: Derrin Schlesinger

Uloge: Lars Rudolph, Eileen Walsh

 

Džon Hardvik (John Hardwick), London.

Filmski i pozorišni režiser, nagrađivan za kratke filmove MULE, WORMCAST, TO HAVE AND TO HOLD, WET WORK, GLOTTIS, kao i za video spotove koje je radio za grupe BLUR, ORBITAL, JAMES, TRAVIS, HEFNER, i reklamne spotove (SONY, RADIO ONE, UMBRO). Režirao je u pozorištima Volcano Theatre i Blast Theory (AT HOME FOR THE WEEKEND, SOMETHING AMERICAN, STAMPEDE, INVISIBLE BULLETS, AFTER THE ORGY). Kao autor i kustos učestvovao je na brojnim grupnim izložbama u Evropi (THE EXPLORERS, Den Haag, OUTPOST, London, ADSITE, Edinburg, A BUNCH OF KUNST, London, HOLIDAY, London), njegove video radove su prikazivali i MOMA , Njujork i Centre Georges Pompidou, Pariz. 33 X AROUND THE SUN je njegov prvi igrani film, a trenutno radi polusatnu dramu na Chanel Four TV.

 

33 X AROUND THE SUN je film baziran na mitu o Orfeju u Euridiki. Prati priču čoveka koji se jedne noći budi u bolnici i odlazi u potrazi za svojim domom. Lutanje se odvija po noćnim ulicama neimenovanog grada, na kojima junak sreće sve neobičnije likove: plesača sa nesanicom, par policajaca iz druge dimenzije, psa sa planom, i filmsku ekipu koja stalno nestaje. Ovi likovi guraju jinaka u raznim pravcima svojim zahtevima i on se bori da sastavi istinitu sliku onoga što se dešava oko njega.

Ovaj film pravi radikalan odmak od aktuelnih trendova u britanskom filmu, što je delimično rezultat i nekonvencionalnog toka njegove realizacije, kao i izuzetno talntovanih autora okupljnioh oko ovog projekta ( glumac Lars Rudolph, koga šira publika zna iz filmova TRČI, LOLA, TRČI,  i  PRINCEZA I RATNIK Toma Tykwera i WREKMEISTER HARMONIES  Bele Tarra, glumica Eileen Walsh, koja je igrala u filmovima MAGDALENE SISTERS Petera Mullena i MISS JULIE Mike Figgisa, kompozitor Patrick Fitzgerald iz grupe KITCHENS OF DISTINCTION, i drugi).

 

LOKOMOTIVA – Centar za nove inicijative u umetnosti i kulturi

 

je organizacija koja namerava da stvori novi prostor i mogućnosti za razvoj nezavisne umetničke scene, da integriše mlade umetničke potencijale, da realizuje nove inicijative i ideje kroz programe i aktivnosti u formi edukacije, produkcije i prezentacije na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Lokomotiva programi:

  1. Shift-Forward (edukativni informativni program)

  2. Lift Point (program stimulacije produkcije i kreativnih veština)

  3. Reflections (program kulturne politike i razmene)

Programi Lokomotive  razvijeni su kroz projekte u oblastima vizulenih i medijskih umetnosti, savremenog plesa, dokumentarne i filmske produkcije, programa menadžmenta u kulturi i umetnosti, sa namerom

  

Videodrom

Hrvatska radiotelevizija, Program za kulturu, 30' / 45', 2002-2004.

Glavna urednica Programa za kulturu: Lada Džidić

 

Autori i urednici: Simon Bogojević Narath i Vladislav Knežević

Izvršni producenti: Mirna Belina i Vladislav Knežević

Producent: Ivan Ratković

Redatelj: Vladislav Knežević

Dizajn emisije: Simon Bogojević Narath

Scenarij: Marina Kožul

Montažer: Lado Skorin

Snimatelj: Predrag Vekić

Voditeljice: Miranda Veljačić i Ida Prester

Šminka: Nina Petrović

Produkcija: Kenges

 

Televizijska emisija 'Videodrom' prikazivala je internacionalnu eksperimentalnu videofilmsku produkciju na Hrvatskoj radioteleviziji predstavljajući publici integralne radove iz pomalo zanemarena umjetničkog područja koje inače u Hrvatskoj ima jaku tradiciju i bogato naslijeđe. U dvije godine emitiranja prikazano je stotinjak radova iz preko 20 zemalja diljem svijeta, uključujući radove iz Singapura, Kanade, Argentine, Belgije, Irana, Švedske i Italije. Entuzijastički rad uz veoma malo novčanih sredstava urodio je uspostavljanjem kvalitetne suradnje s autorima, distributerima i producentima iz cijeloga svijeta, ali i s mnogim domaćim i stranim institucijama za suvremenu umjetnost i nove medije. Upravo je to bio glavni razlog osnivanja festivala koji bi pratio najsuvremenija stremljenja u toj veoma živoj i aktivnoj produkciji, detektirajući nove ideje, tehnologije i eksperimente.

 

Program radova / Program (48'38'')

  

Dresense / Ulli Koscher i Marika Rákóczy / Švicarska / 5'30'' / 2002.

Svojeglavo mijenjanje odjeće kao metafora promjenjivosti ljudskoga identiteta.

 

Drog / son:DA / Slovenija / 8'28'' / 2000.

Ima li pobjednika u vječnoj borbi između čovjeka i stroja, prirode i tehnologije?

 

Pilot 01 / Goran Škofić / Hrvatska / 3'20'' / 2002.

Grafično-zvučna igra uz industrijsku kulisu.

 

Binary Notes / Barbara Konopka / Poljska / 4' / 1998.

Cybervideo o tijelu koji vizualizira preokupacije Donne Haraway.

  

Festin, Hommage à William Burroughs / Mounir Fatmi / Maroko-Francuska / 8'40'' / 2002.

Kako pobjeći iz zamke i boriti se protiv čudovišta potrebe zbog kojeg čovjek gubi ljudski oblik?

 

The Nuclear Train / Daniel Saul / Velika Britanija / 9' / 2002.

Animirana drama o nuklearnoj budućnosti.

  

Zelfportret / Frank Theys / Belgija / 3'20'' / 2002.

Obezglavljeni autoportret između sučelja.

  

Dad's Dead / Chris Sheperd / Velika Britanija / 7' /2002.

Priča o sjećanju, prijateljstvu i Johnnou.